138 papier, een meter lang en 0,66G M. breed. Als bladgrenzen worden bij voorkeur doelmatig gelegen grenzen van groote blokken gekozen onder vermijding van bochtige beekjes en dergelijke moeilijk te kaarteeren grenzen. De grootte der schaal op welke de kaarteering plaats heeft, hangt samen met de grootte der perceelen, nl. 1 a 2000 bij eene gemiddelde grootte van 50 aren en meer, 1 a 1000 bij eene grootte tusschen 50 en 5 aren, 1 a 500 bij eene gemiddelde grootte van minder dan 5 aren, voornamelijk in steden, vlekken, ineengebouvvde dorpen enz. Bij uitzondering bezigt men de schaal van 1 a 4000 voor uit gestrekte bezittingen, wouden, heidevelden, moerassen, meren, enz. Zooals wij reeds opmerkten, vormt ieder blad voor de boekhouding eene afzonderlijke eenheid. Indien men echter een gedeelte van een blad wegens sterkere parcelleering op grootere schaal ont wikkelt, dan wordt het ontwikkelingsblad als een deel van het oorspronkelijk blad beschouwd en dus de nommering der per ceelen daarop voortgezet. Het verschil, bij de kaarteering gevonden tusschen de controle- cijfers en de kaart, mag minstens 0,3 meter en overigens ander- halfmaal grooter zijn dan de grenswaarden voor de verschillen tusschen gemeten en berekende afstanden. De quadraatlijnen op afstanden van één decimeter de polygoonzijden en meetlijnen worden voorloopig in licht grijze lijnen gezet. Later wordt alles, wat betrekking heeft op den technischen grondslag de teekens der vaste punten met hunne nummers, de tot op een centimeter afstand der vaste punten ge stippelde meetlijnen, enz. in rooden inkt gezet, met uitzondering van de punten der Landesaufnalime (in blauw). Met zwarten inkt wordt de topographische indeeling aangeduid, zooals de beschrijving (randschrift), de perceelnommers, de grenzen met de teekens voor haren aard en wel gewone grenzen in volle lijnen, zonder echter de brekingspunten te bedekken, de betwiste grenzen in stippellijnen. V

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 144