8 materiaal te moeilijk aantevoeren was, gebruikte men houten palen met pik bestreken, om ze tegen bederf en tegen den invloed van het weder te beschermen. Zooals reeds eenigszins beschreven is, werden de landmeters ook gebezigd bij den aanleg en de afpaling der militaire en land bouwkoloniën. Hoe zij daarbij te werk gingen, willen we nu nagaan. Bij de uitzetting der grenzen werd het te verdeelen grondgebied in vierkanten of rechthoeken gelegd, welker zijden Noord-Zuid of Oost-West gericht en behoorlijk met steenen afge paald waren. De twee elkander rechthoekig kruisende hoofd straten waren eveneens in die richtingen getrokken. Van deze regelmatige en daarom zoo gunstige akkerverdeelingen vinden we nog sprekende voorbeelden in de tegenwoordige steden Turijn (Augusta Taurinorum) en Aosta (Augusta Praetoria), oud tijds koloniën. In Turijn zijn alle straten en alle oude perceelen recht en snijden elkander onder rechte hoeken of loopen even wijdig. Aosta vormt een rechthoek van 724 bij 572 meter en de hoofdstraat deelt de stad in twee helften en loopt van poort tot poort. Het onder de asch bedolven Herculanum was evenzoo aangelegd. We kunnen in dit opzicht bij den aanleg van steden en de verdeeling van gronden onze voorvaderen en wetgevers in Nederland geen woord van lof nageven. In sommige gemeenten zijn de hoofdverdeelingen zeer onregelmatig, onsystematisch aan gelegd en dientengevolge vele perceelen slecht van vorm, het geheel voor de bebouwing minder voordeelig. Bij de tegen woordige gemeenteverkoopen is men echter over het algemeen op den goeden weg. Den gemakkelijken, gunstigen vierkanten of rechthoekigen vorm hadden de Romeinen ook voor de legerplaatsen gekozen. Een nieuw bewijs werd onlangs (op 20 Dec. 1887) aan den Frankforter Zeitung uit Neuss gemeld. Hier had men bij de jongste opgravingen eene legerplaats ontdekt, die op de beschreven wijze aangelegd was en een vierkant vormde met zijden van 550 meter. Zelfs bij de paleisgebouwen en omgevende tuinen volgde men dezen vorm. Te Spalatro in Dalmatië zien we daarvan een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 14