ONS KADASTER. De grondslagen en de samenstelling van het kadaster worden in de meeste stukken, over dat onderwerp handelende, doorgaans voorgesteld op eene wijze die alleen voor deskundige lezers bestemd schijnt. Zeer dikwijls worden onderdeelen der administratie daarbij ter sprake gebracht die niet algemeen bekend zijn, waardoor bij zaken oorzaak zijn dat de hoofdzaak niet meer genoeg op den voorgrond treedt. Toch acht ik de bekendheid met de waarde die aan het kadaster gehecht kan worden van algemeen belang, en het doel van deze schets is hoofdzakelijk om voor niet-deskundigen duidelijk te maken in hoeverre het bestaande kadaster onvoldoende moet geacht worden. De geschiedenis van de samenstelling van het Fransche kadas ter naar welks model het onze is gevormd is reeds in verschillende geschriften uitvoerig behandeld; daarenboven is de kennismaking met de vele vergeefsche pogingen, die de definitieve regeling voorafgingen, voor een duidelijk overzicht van het be staande kadaster niet bepaald noodig. Laten wij daarom de be doelde proefnemingen hier onbesproken en gaan wij terstond over tot de beschouwing, van het aangenomen stelsel, welks naam «perceelsgewijs kadaster" in twee woorden het karakter er van preciseert. Zoo als bekend is, was het doel van het werk: door middel van kaarten een voorstelling te geven van den bodem, voor zoo ver den vorm der perceelen betreft, en in daarbij behoorende registers alle omschrijvingen en aanduidingen op te nemen welke Tijdschrift Kadaster 1888.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 151