146 voor de juiste inning der grondbelasting mochten noodig blijken. De kaart staat bij het bestaande kadaster op den voorgrond, zoodat met de beschouwing van dit onderdeel zal worden aangevangen. Aan het vervaardigen der kaarten is de opmeting voorafgegaan. De wijze waarop de metingen werden uitgevoerd kan met het oog op het doel van dit opstel niet gedetailleerd worden uiteen gezet het zij daarom genoeg te vermelden dat de gevolgde methode van opneming, waarbij dikwijls zeer lange lijnen met kettingen werden gemeten, tegenwoordig als niet voldoende nauwkeurig wordt aangemerkt en vooral in het buitenland door eene andere wordt vervangen. Uit dien hoofde alleen zouden er in het bestaande kadaster verbeteringen kunnen worden gewenscht, maar dringend wordt dit, nu de destijds minder volmaakte instru menten, de onvoldoende geoefendheid van het ondergeschikt per soneel, een denkbeeldig toezicht, en bovenal de overhaasting waarmede het werk na 1825 werd verricht, tengevolge der pressie van het bestuur, een resultaat hebben teweeggebracht dat verre beneden de eischen blijft die men, bij nauwgezet werken, van de gevolgde methode verwachten mocht. Men is het er onder de vakmannen dan ook sinds lang over eens dat vele plans zeer slordig zijn opgenomen; en dat dit oordeel ook buiten dien kring zich heeft gevestigd moge o. a. blijken uit het feit dat de heer Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek in de zitting van de Tweede Kamer van 16 December 11., niet schroomde eene geheele rubriek van kaarten die welke tijdens het Fransche bewind vervaardigd zijn zeer middelmatige schetsen te noemen, eene meening welke ik voor de mij bekende kaarten uit dat tijdvak gaarne onderschrijf, ofschoon daarmede door dien afgevaardigde den staf wordt gebroken over een zeer be langrijk aantal kadastrale kaarten, de stukken welke de basis zijn van de geheele instelling, en welke om aan de eischen van den tegenwoordigen tijd te voldoen zeer nainvlceurig en dus vooral niet schetsmatig behoorden te zijn opgemaakt. Daarentegen mag gezegd worden dat aan de samenstelling der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 152