147 kaarten onder het Nederlandsch bestuur vóór 1825 alle zorg is besteed, dientengevolge kunnen aan ieder kantoor van bewaring wel eenige gemeenten worden aangewezen welker plans, wat be werking betreft, als voorbeelden kunnen worden gesteld. Zij vormen echter in verhouding tot het aantal onvoldoende plans eene zeer kleine minderheid. De voor de kaarten aangenomen schaal is die van 72500. Steden en dorpen zijn echter veelal op '/1250 afgebeeld; daaren tegen zijn er ook weder andere plans op '/5000 vervaardigd. Als men nu in aanmerking neemt dat voor de schaal 72500 2500 millimeters of 2,5 meters op het terrein slechts één milli meter op de kaart beslaan en de plaats, die op het papier door een passerpunt bedekt wordt, nog bijna een halve meter lengte op het terrein voorstelt, zoo is het klaar dat zelfs bij de uiterste nauwkeurigheid de perceelgrenzen niet juister dan op ongeveer 30 centimeters kunnen worden uitgepast. Ofschoon er dikwijls in geschillen moet beslist worden over smaller gedeelten grond, biedt de kaart daarvoor dus geen hulp middel aan; menig landmeter zal zelfs huiverig zijn, ook bij een zorgvuldig geteekend plan, aan zijne opgaven deze nauwkeurig heid toe te kennen. In de aangenomen schaal ligt dus mede een oorzaak die beperkend werkt op het vertrouwen dat men aan de kadastrale kaart kan schenken. Het bestuur heeft de fout begaan geen zorg te dragen voor de schetsen die de landmeter op het terrein vervaardigde, waarop al de maten zijn aangetee- kend die bij de opmeting zijn genomen en die de gegevens bevatten waaruit de kaart is saamgesteld. Het groote nut dezer schetsen veldaanteekeningen genoemd wordt thans ten volle erkend. Zij verschaffen veelal het middel om, onafhankelijk van de schaal der kaart, de eens bestaand hebbende afmetingen te kunnen terug vinden. Een groot gebrek van de meeste kaarten treedt nog te voorschijn als men beproeft twee bladen aan elkaar te sluiten, gewoonlijk zal men bevinden dat de lijnen die de grens der kaarten vormen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 153