148 en op de beide aansluitende bladen dezelfde afscheiding van het terrein voorstellen, niet aan elkander gelijk zijn De perceelen langs de kanten der bladen krijgen hierdoor dus tweeërlei grenzen, hetgeen natuurlijk tot de grootste onzekerheid aanleiding geeft. Niet alleen laat de eigenlijke opmeting van een aantal plans veel te wenschen over, maar er is eene omstandigheid die de geschiktheid van ons kadaster voor andere doeleinden dan belas tingheffing aan gegronden twijfel blootstelt. De bedoelde om standigheid is deze, dat de landmeter het terrein opnam zooals het er lag of zoo als hem de scheidingen werden aangegeven door hem toegevoegde aanwijzers. Eene officiëele constateering van de grenzen der perceelen, waarbij de eigenaars zijn gehoord, heeft niet plaats gehad. Een gevolg hiervan is dus dat de meest nauwkeurige kaart de eigendomsgrenzen met een beperkten graad van nauw keurigheid kon aanwijzen, doch dat het ook mogelijk was dat zij het niet deed. Na hetgeen over de meet-methode, toezicht, enz. is gezegd, ziet men echter dat aan dezen zeer bescheiden eisch, door de vaak onnauwkeurige opnemingen in de meeste gevallen niet wordt voldaan. 't Gaat niet aan der voormalige administratie van het kadaster een verwijt te maken van de gemakkelijkheid waarmede zij het geleverde werk goedkeurde. Waar, zooals destijds inderdaad het geval was, de regelmatige omslag der grondbelasting het eigenlijk doel was van de kadastrale werkzaamheden, is de nauwkeurigheid, welke men in het algemeen bereikt heeft, voldoende. Toch was het aanvankelijk bij het opmaken van het Fransche kadaster de bedoeling om aan de kaarten grooter beteekenis toe te kennen, hetgeen o. a. blijkt uit het volgende artikel van de instructie, deze zaak betreffende: ,,Le cadastre peut et doit même nécessairement par la suite servir de titre en justice pour prouver la propriété. II en est de même des livres de mutations, qui conservent la trace de tous les propriétaires dans les mains desquels un bienfonds passé successivement.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 154