149 (art. 1143.) Recueil méthodique des lois, décrets, ete sur le cadastre de la France. Men heeft echter in ons land geen daartoe strekkende maat regelen genomen en aan het werk niet de eischen gesteld die dit vérstrekkende doel vorderde. Geheel onvoldoende is dan ook de nauwkeurigheid van ons kadaster nu het door den drang der omstandigheden aan meer dere eischen moet beantwoorden dan die, welke belastingheffing stelt. Aanvankelijk door het publiek met de weinige ingenomen heid begroet welke bijkans iedere onbekende zaak ten deel valt, zijn thans de kadastrale gegevens bijna altijd de eenige aanduiding van het onroerend goed waarover eenige transactie loopt. Hoe onvoldoende het kadaster reeds terstond na de oprichting voor dit doel was, zijn er nog vele oorzaken die voortdurend samenwerken om de kaart en nog wel in toenemende mate te doen verschillen van de indeeling van den bodem volgens de aangenomen eigendomsscheidingen. De voornaamste hiervan is wel de beweeglijkheid der perceelgrenzen. Al valt dit feit bij oppervlakkige kennis van een terrein weinig in het oog, het is zeker dat er na verloop van eenigen tijd in vele terreinen werke lijke vervormingen der perceelen door ontstaan. Zoo worden b. v. in lage polders slooten verbreed of versmald en niet juist altijd aan beide zijden evenveel, zoodat de scheiding, die men zich in het midden der sloot denkt, verplaatsing ondergaat. Evenzoo in hooge terreinen, waarde afscheidingen bestaan uit drooge slooten met daarneven opgeworpen wallen; de sloot stuift dicht en de wal verbrokkelt, waardoor de afscheiding soms later eenige meters van de ware plaats wordt aangenomen. Nog doet zich het geval voor dat eene heg langzamerhand door uitsterving verdwijnt; de open vakken worden door hekwerk aangevuld dat niet nauwkeurig op de scheiding staat, maar toch na verloop van eenigen tijd, als ook het overige deel der heg is te niet gegaan, voor de scheiding wordt gehouden. Deze gevallen zouden met zeer vele vermeerderd kunnen worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 155