150 het is echter reeds voldoende om de bewegelijkheid der scheidingen als een feit te doen erkennen. Behalve deze geleidelijke wijzigingen der eigendomsgrenzen hebben dikwijls met onderling goedvinden der eigenaren van naastelkaar liggende perceelen ruilingen van grond plaats, zonder dat.deze eigendomsovergangen door akten worden geconstateerd. Zij worden dus niet bekend en veroorzaken almede blijvende afwijkingen tusschen de kaart en het terrein. Voorts ontstaan er door 's menschen arbeid steeds veranderingen in de indeeling van den bodem; deze worden zoo goed mogelijk bijgehouden op de kaarten, doch de wijze waarop de bijhouding moet geschieden is weer oorzaak van nieuwe onnauwkeurigheden. Het is toch noodig dat het veranderde terrein wordt opgemeten in verband met de oogenschijnlijk niet veranderde perceelen, zoo dat deze de basis zijn waaraan zich de nieuwe meting vastknoopt. Maar uit het voorgaande blijkt dat bijna geen enkele scheiding onbetwistbaar zeker op hare plaats is gebleven, m. a. w. de zoo genaamde vaste punten, waar de opmeting aansluit, zijn onzeker. Slechts gebouwen, steenen en andere terreinvoorwerpen, welker onveranderde ligging gecontroleerd kan worden, zouden dus eigen lijk als vaste punten te gebruiken zijn. Het is bij ontstentenis daarvan en dit is gewoonlijk het geval volmaakt onmogelijk nieuw opgemeten grenzen duurzaam te verzekeren en op hare juiste plaats op het plan af te beelden. Uit het vorenstaande valt nu gemakkelijk op te maken dat eene kaart van het bestaande kadaster, al ware zij oorspronkelijk ook zorgvuldig en nauwkeurig opgemaakt, na verloop van tijd een gebrekkige voorstelling moet geven van den bodem. Hoeveel te meer zal dit niet het geval zijn bij een kadaster, waarvan de meerderheid der plans het fundament van alles wat later geschiedde reeds terstond eene zeer twijfelachtige juistheid bezat. De betrouwbaarheid der gegevens die men uit de akten meent te kunnen putten omtrent de grenzen van het perceel waarop men een of ander recht uitoefent, is vrij wel illusoir, als men de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 156