151 geringe nauwkeurigheid van vele en de bepaalde fouten in andere kaarten in aanmerking neemt, ten minste indien alleen de kadas trale aanduiding is gebezigd om het onderhavige goed te idenifiëeren, hetgeen echter gewoonlijk het geval is. Hoogst schadelijk zijn ook de gevolgen tot welke deze fouten of de afwijkingen ten gevolge van grensverschuiving, enz. kunnen aanleiding geven, daar het in de meeste gevallen onmogelijk uit te maken is of men bij een verschil tusschen kaart en terrein met een fout dan wel met eene bloote verlegging der eigendoms scheiding te doen heeft. Had men de zekerheid een fout in de vroegere opmeting te hebben ontdekt, dan zou geen enkel land meter aarzelen haar zoo spoedig mogelijk te herstellen en kaart en terrein in overeenstemming te brengen. De kans bestaat echter even goed dat de betrokken eigenaar het vermoeden heeft van de verplaatsing der zichtbare afscheiding en bij verkregen zekerheid niet zou genegen zijn het buiten de afscheiding liggend, doch hem toebehoorend stuk niet prijs te geven. Men kan bijna zeker zijn dat de beide aanliggende eigenaren bij volkomen wetenschap van de gevonden afwijking het over het kwestieuze stukje oneens zullen zijn. Veronderstellen wij nu dat op een perceel, welks bestaande grenzen verschillen van de kadastrale, een gebouw zoodanig wordt gesticht dat dit op het terrein geheel binnen de perceelgrenzen staat, doch op de kaart de kadastrale grenslijn overschrijdteen geval dat misschien wel honderd maal per jaar voorkomt dan staat de administratie voor de moeilijkheid om ófde kaart volgens het terrein te wijzigen óf het gebouw ten name van de eigenaren der beide betrokken perceelen gezamenlijk te stellen, zoogenaamd „in consorten" te brengen. In het eerste geval loopt zij gevaar door den betrokken eigenaar te worden gesommeerd om de gronden op te geven voor de willekeurige vermindering der grootte, welke hem volgens zijne akte toekomt. In het tweede geval bezorgt zij den bouwer, die misschien zijn gebouw moet verkoopen of bezwaren, een rijke bron van allerlei last en schade.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 157