152 Hoe ongelooflijk ook, het is evenwel een feit dat het nemen van een beslissing, waarvan de gevolgen zoo drukkend kunnen werken op de waarde van een onroerend goed, is overgelaten aan een kadastraal ambtenaar. Een beroep op Gedeputeerde Staten zal in den regel de argu menten door de betrokken ambtenaren aangevoerd niet vermogen te ontzenuwen, zoodat bedoelde eigenaar aldus, op een hoogst twijfelachtigen grond, eene aanzienlijke schade kan worden berokkend. Bij den invloed, die door gemis van betere gegevens het kadaster hoe gebrekkig het ook zij in de eigendomsverkrijging en bij het grondcredriet heeft verkregen, is het blijkens het aange haalde voorbeeld zeer noodzakelijk dat twijfelachtige gevallen als het behandelde tot de onmogelijkheden gaan behooren. Resumeerende wat er omtrent de oorspronkelijke kadastrale kaarten valt op te merken, mag men aannemen dat zij in het algemeen voldoende zijn als bazis voor de grondbelasting; dat zij echter ten gevolge van te vluchtige opneming van vele er van, te kleine schaal, gemis van voorafgaande behoorlijke vaststelling der eigendomsgrenzen, grensverschuiving, enz. gepaard aan de onmogelijkheid om de bijhouding der kaart met juistheid vol te houden wegens gemis aan onveranderlijke uitgangspunten der me tingen, thans geheel onvoldoende zijn voor de meerdere eischen die de verzekering van den eigendom en het grondcrediet stellen. Zoo even heeft de bespreking van de techniek gevoerd tot hetgeen meer bepaald het administratieve deel der instelling be treft. Daarom volge hier nog een kort overzicht van de boeking der eigendommen in de kadastrale registers. De boeking van de perceelen ten name van de verschillende belastingschuldigen met vermelding van de houders van enkele zakelijke rechten heeft aanvankelijk mede plaats gehad op den zelfden lossen grond als het onderzoek naar de eigendomsschei dingen. Alles geschiedde n.m. volgens de opgaven van de aangestelde aanwijzers. 't Is niet te verwonderen dat deze niet bekend waren met de rechthebbenden op elk der duizenden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 158