153 perceelen in hun gebied en dat er hierdoor vele onjuistheden ontstonden. Nu echter de identifiëering van onroerend goed in akten bijna uitsluitend plaats heeft door de vermelding der kadas trale omschrijving, en ook door de administratie de verbetering van de oorspronkelijke boeking zeer gemakkelijk was gemaakt, zijn de fouten der tenaamstelling nagenoeg verdwenen. Het administratief gedeelte van het kadaster kan dan ook ongetwijfeld volmaakter worden genoemd dan het technische. In het alge meen mag men aannemen dat de kadastrale registers de werkelijk bekende eigenaren of andere rechthebbenden vermelden, afgezien natuurlijk van de omstandigheid dat de grenzen van het te boek staande eigendom gewoonlijk min of meer verschillen met de op het terrein aanwezige. Geheel ontwijfelbaar is de juistheid der tenaamstelling echter niet. Er is eene oorzaak van fouten tegen welke de kadastrale administratie machteloos is, n.m.: vergissingen in de opgaven van de kadastrale kenmerken der perceelen. Ook kan zich het geval voordoen dat een perceel, op grond van eene valsche akte, van den naam van den waren eigenaar wordt afgevoerd en gesteld ten name van dengene die er belang bij heeft zich als eigenaar er van voor te doen. Fouten uit de eerstgenoemde oorzaak voortspruitende worden echter bijna altijd verbeterd, terwijl die, welke uit de laastbedoelde ontstaan, nog niet schijnen te zijn voorgekomen en in ieder geval door verscherping der voorschriften, die de boeking regelen, voor een groot gedeelte zouden kunnen worden verhinderd. Tot slot komen wij nog eens terug op het belangrijkste onder deel van het kadastraal archief: de kaarten. Na hetgeen in dit stuk reeds is gezegd van al de oorzaken, die de onnauwkeurigheid der plans steeds doen vermeerderen, is het verklaarbaar dat de toestand van vele kaarten geheel onhoud baar was geworden. Het bestuur werd hierdoor gedwongen tot de vernieuwing van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 159