154 het kadaster van enkele gemeenten over te gaan. De opgedane ondervinding heeft men zich echter slechts ten deele ten nutte gemaakt, zoodat ook dit nieuwe kadaster niet er op berekend is de rol te vervullen die het door de maatschappij nu eenmaal is opgedragen, d. i. die van een geloofwaardig getuige in alle geschillen over de grenzen van eigendom en andere rechten op onroerend goed. Voor een voldoend groote schaal der kaart is bij de latere kadastreeringen doorgaans zorg gedragen, even als voor de bewaring der reeds genoemde veldaanteekenigen, zoodat, onafhankelijk zelfs van de schaal, de meeste verschillen zouden kunnen worden opgelost. De nauwkeurigheid van het werk is belangrijk grooter dan die van het oorspronkelijke kadaster; daar bijna altijd de oude meetmethode is gevolgd blijft de graad van juistheid echter beneden die welke door de nieuwere methoden kan worden bereikt. De verplicht noodzakelijke constateering van de ware eigendoms scheidingen door de betrokken partijen is steeds nog niet ingevoerd, waardoor dus de kaart, hoe juist zij overigens zijn mocht, nooit zal kunnen gebruikt worden als middel om eventueele grensver- schillen afdoend te beslechten. Ook ontbreekt nog steeds een nauwkeurige vaste grondslag voor de kadastrale metingen, een driehoeksmeting die het geheele rijk bedekt en waaraan zich alle latere metingen kunnen vastknoopen. Dienten gevolge doet zich weder het geval voor dat de onderlinge afstand en ligging van eenige punten, aan twee hermeten gemeenten gemeen, op de betrekkelijke plans niet gelijk zullen zijn. Eene nadere uiteenzetting van dit verschijnsel vereischt eene technische bespre king die, zooals reeds hiervoor gezegd is, niet in het doel van dit opstel ligt. Voorts ligt in dit nieuwe kadaster de kiem der kwaal waaraan het na verloop van tijd evenzeer moet te gronde gaan als het van ouds bestaande. Er is daarbij weder te schaars gezorgd voor de verzekering van vaste en onveranderlijke punten die als uit gangspunten van iedere latere meting moeten dienen, zoodat ook

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 160