10 terwijl het andere met de linnen kaart in het keizerlijk archief te Rome op den Capitolijnschen heuvel bewaard werd. De inlevering dezer kaart in het keizerlijk archief bevestigde de stichting der kolonie in rechtskundigen zin. Het vervalschen, afkrabben of verminken der metalen kaart werd zwaar gestraft, even zwaar als vervalsching van wetstafelen. De genoemde oorkonden golden in rechten als volledig bewijs, het exemplaar in het keizerlijk archief bewaard besliste echter bij twijfel. Het stond aan een ieder vrij om van zijne particuliere eigen dommen schetsen te doen vervaardigen, deze hadden echter, zelfs al waren ze op last van eene gemeente gemaakt, geene kracht in rechten. Tot de kaarten, die ons nog uit den Romeinschen keizers tijd zijn overgebleven, behoort de zoogenaamde kaart van Peutinger. Deze stelt voor de militaire wegen van de wereldstad uitgaande over Europa, met bijvoeging van de namen der steden, leger plaatsen, der legioenen enz. Marcus Vipsianus Agrippa, de over winnaar van Actium, had de groote opmetingen geleid, welke de reorganisatie van de provinciën door Augustus voorafgingen, en inleiden en waarop de werkzaamheden van alle latere Romeinsch Byzantijnsche geografen rusten. Agrippa liet te Rome in de zaal van Polla, zooals deze naar zijn zuster genoemd was, de onder zijn leiding gemaakte stratenkaart aanbrengen. Deze was het oor spronkelijk beeld van de tot ons gekomen Peutingersche kaart waarop ook de Romeinsche vestigingen in Nederland b. v. Blariacum, Ceveeum, Noviomagum, Lugdunum Batavorum, enz, voorkomen. De stad Rome was ook geheel opgemeten en in kaart gebracht onder de regeering van Septimus Severus. Bij de uitgravingen op het forum Romanum werd in 1882 wederom een nieuw frag ment van dit plan aan het licht gebraoht. Het is gebeiteld op een marmeren plaat; de plattegrond is nauwkeurig ten opzichte der openbare gebouwen en straten, waarin de namen geschreven Dr. YVapp. Geschiedenis der heeren van Guijk. Bijlagen Kaart 1.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 16