175 thentieke akten, hetgeen een vermoeden van vertrouwbaarheid der kadastrale stukken veronderstelt, waarvoor geen grond bestaat. Dat die vertrouwbaarheid veel te wenschen overlaat, bleek duidelijk uit de bijvoeging in sommige akten, dat door de ver- vreemders niet werd ingestaan voor de juistheid der kadastrale omschrijving, eene bijvoeging die aanleiding moet geven tot de vraag, of de zekerheid van het grondbezit en die van de rechten van hypotheekhouders door het tegenwoordige kadaster wel vol doende worden gewaarborgd Ook bij het verloren gaan van eigendomsscheidingen komt het publiek allereerst bij het kadaster om hulp, wel een bewijs, dat het publiek zijn rechten door het kadaster verzekerd waant. Wij weten beter en vragen daarom, wat moet gedaan worden om tot afdoende en duurzame verbetering te geraken Het antwoord daarop was, naar het oordeel van de opstellers in de aangeboden stellingen neêrgelegd. De heer Gombault deelde verder mede, dat die stellingen hun ontstaan te danken hadden aan de studie van den heer Boer over de juridische en technische grondslagen van een rechtsgeldig kadaster (Economist 1881) en aan de nadere gedachtenwisseling over dat onderwerp (kaarten met bewijskracht) in het tijdschrift H voorkomende. Hij herinnerde er aan, dat de noodzakelijkheid eener hermeting van 235 gemeenten (meer dan y6 van het geheele rijk) officieel was geconstateerd en voegde er bij, dat dit getal steeds grooter moet worden. Hierin vond hij redenen, om de wenschelijkheid te doen uitkomen, die hermeting zoodanig uit te voeren, dat het daaruit ontstane kadaster ook duurzaam zou kunnen bijgehouden worden. Behalve hetgeen in het bovenstaande als toelichting op stelling 1 mag beschouwd worden, zette de spreker vervolgens de bedoeling der stellingen nader uiteen. Deze uiteenzetting komt in het kort op het volgende neer: 1) Jaargang III blz. 51.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 181