186 deelen zullen wel verschijnen zoo spoedig de krachten van den verdienstelijken samensteller dit toelaten. Dit plakaatboek, zeker de gewichtigste bron voor de studie van het administratief recht in Ned. Indië, stelt mij in staat in de volgende bladzijden een overzicht te geven van de wettelijke bepalingen die de zakelijke rechten op onroerende goederen, speci aal op Java, hebben beheerscht, sedert de Compagnie aldaar grondbezit verkreeg en van de wordingsgeschiedenis van het kadaster in Ned. Indië. Sedert in 1602 de Vereenigde Oost-Indische Compagnie was tot stand gekomen, had de handel der Nederlanders zich uitge breid, niet alleen over de kustlanden van den Oost-Indischen archipel, maar ook over de eilanden van China, straat Malacca, Voor-Indië en zelfs van de Roode Zee. Het aantal forten dat zij in de Molukken, op Ambon en op de eilanden van de Banda-groep bezat, nam gestadig toe, evenals dat der factorijen, die niet alleen op Java, maar ook in al de evengenoetnde kustlanden werden gesticht. Het bestuur der handels- en oorlogsoperatiën over eene uitgestrektheid die een half werelddeel besloeg kon niet iri han den blijven van de in Nederland gevestigde bewindhebbers. De behoefte van een centraal gezag, in Indië zelf gevestigd, deed zich reeds in de eerste jaren met klem gevoelen en leidde in 1610 tot de instelling van het gouverneur-generaalschap, dat door Pi eter Both het eerst werd vervuld. Een centaal gezag echter, rondzwervende in de Indische wate ren; een gouverneur-generaal, blootgesteld aan de gevaren van lucht en water even als aan de kansen van den oorlog; een R.aad van Indië, welks leden heinde en verre waren verspreid, kon niet aande dringende behoefte voldoen. Daarvoor was in eerste plaats noodig dat het op eene bepaalde en veilige plaats gevestigd was, welke plaats tevens een ^algemeen rendez-vous" moest worden waar de koopwaren uit Nederland aangevoerd, konden worden opgeslagenwaar de Indische producten konden worden verzameld voor den afscheep naar het vaderlandwaar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 192