187 de schepen konden worden gekalefaterd, de retour-vloten verzameld en uitgerust. Reeds bij de instructie voor P, Both was dan ook gelast dat de gouverneur-generaal als een zijner meest urgente plichten zou beschouwen de verkrijging van een stuk grond dat gunstig genoeg gelegen was om er een fort te houwen en dat aan tal van andere voorwaarden in. de instructie genoemd moest voldaan, om te dienen tot een rendez-vous van de gansche Indische navigatie." Jaren duurde echter zoowel in Nederland als in Indië de strijd der meeningen over de keuze dier plaats. Achtereenvolgens werden Bantam, Jacatra, een der eilanden in of nabij straat Sunda, Malakka, Ambon of een der Molukken aanbevolen, maar ook hier zouden de omstandigheden zeiven tot de juiste keuze leiden. Bij de komst van P. Both in Indië was Bantam de voor naamste factorij der Compagnie op Java. De vorst van dit rijk was met de vestiging der Nederlanders in zijne hoofdplaats hoo- gelijk ingenomen, om de voordeelen die hun handel hem aan bracht. De oorspronkelijk goede verstandhouding was echter door verschillende redenen allengs in een zeer gespannen verhou ding overgegaan, waartoe de baatzucht van den vorst, die telkens de tol- en andere uitgaande rechten verhoogde, den eersten stoot had gegeven. Het gedrag der vele liederlijke sujetten, die de Compagnie in dienst had en de naijver der Engelschen, die zich mede te Bantam hadden gevestigd, maakten den toestand hoe langer hoe erger. De rijksbestierder volgde met de sluwheid den inlander eigen, de politiek van beurtelings Engelschen en Hollan ders te begunstigen en daardoor van beiden voordeelen te trekken. P. Both besloot den vorst met zijne eigene wapens te bestrijden. Oostwaarts van het eigenlijke rijk van Bantam lag het regent schap Jacatra, welks bestuurder, die den titel van regent droeg, een vasal van den vorst van Bantam was, maar zich niet in alle opzichten den ondergeschikte van dien vorst achtte en den naam had niet ongenegen te zijn zich te eeniger tijd met de hulp, hetzij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 193