194 „behoorlycke recognitie sal worden gedaen ende betaelt soodanige „chijns ofte erfpachte als met rijpe deliberatie van raden na ge- „legentheyt van saecken, daerop gestelt sal worden, middelerteyt „soo sullen baillu ende schepenen voornbinnen haer district de „erven ende fruytboomen, die uytgegeven sijn, pertinentelyck op- teyckenen met de namen van de bruckers derselver. ende „houdende van alles goet register, expresselyck verbieden, dat „niemant, wie hij sij, eenige erven, huysen ofte fruytboomen ver hopen, transporteren, veralineren ofte met hypotheecq, constitutien „van renten ofte verpandinge belasten en sal, sonder hunluyden „sulcx eerst ende alvoren aen te geven, opdat daervan bij den „secretaris protocol gehouden ende een yder de besivaernisse daerop staende toeten mach ende niemand in cas van preferentie werde „in syne gerechtichheyt verkort." Als aanvulling van dit plakaat bepaalde dat van 28 Augustus 1620: „Dat niemant van de burgerye ofte andere, wie hij sij „sich vervorderen sal eenige huysen, erven, fruytboomen (die men „houd als haer te leen gegeven, omme schier off morgen alst d' „hooge overheyt sal gelieven, daervan behoorlycke recognitie te „doen) te vercoopen, transporteeren, veralieneren, olte met hypo- „theecque, constitutie van renten olte verpandinge te belasten „sonder kennisse van twee schepenen deser stede, opdat daervan „bij den secretaris behoorlyck protocol mach worden gehouden." De bepalingen van deze plakaten stellen duidelijk in het licht dat de Compagnie volstrekt niet van plan was van hare rechten als eigenares van den grond afstand te doen, maar zich de bevoegdheid voorbehield daarover ten allen tijde te beschikken zooals het haar goeddacht. Is dit in deze pltusschen de regels te lezen, wij zullen in het vervolg zien, dat zij niet schroomde uitdrukkelijke beperkingen van het eigendomsrecht uit te vaardigen die dit recht tot een volkomen fictie maakten. Bij deze en der gelijke bepalingen, verlieze men echter niet uit het oog dat de C'e. een particulier handelslichaam was, dat als zoodanig de belangen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 200