195 zijner aandeelhouders vóór alles moest behartigen en dat van haar niet kon geëischt worden, vooral niet in de kindschheid van haar bestaan, toen nog niemand, behalve misschien de geniale Co en de toekomst kon vermoeden die haar verwachte dat zij door vrijgevige bepalingen de ontwikkeling van vrijen handel, nijverheid en landbouw zou bevorderen. Het monopolie-stelsel, waaraan zij haar opkomst dankte, bleef voor haar het alleen-zaligmakende en zij bleef aan dit grondbeginsel getrouw totdat het haren onder gang veroorzaakte. Ook voor de geschiedenis der wetgeving op den overgang van vaste goederen en de vestiging van hypotheken zijn deze plakaten, waarin die onderwerpen voor het eerst worden geregeld, van belang. De eerste rechterlijke ambtenaren voerden hier te lande de bepalingen in die toen in het moederland van kracht waren. Het stelsel van het zoogenaamd gerechtelijk transport, waarbij de akten van eigendoms-o verdracht en van hypotheek-vestiging op straffe van nietigheid moesten worden gepasseerd voor het collegie van sche penen (later voor den Raad van Justitie) behoorde in het oud-Hol- landsch recht tehuis, maar is in de meeste landen van Europa, speciaal in die, welke de.Napoleontische wetgeving invoerden, reeds lang veroor deeld. Bij het reeds sedert 1848 in Ned. Indië ingevoerde burger lijk wetboek werd dan ook geheel en al met dit stelsel gebroken maar de daarop betrekking hebbende bepalingen zijn nog steeds niet ingevoerd. Nog steeds heerscht in principe het plakaat van 28 Augustus 1620 en oefent ongestoord zijn verderfelijken invloed uit; tot groot nadeel voor de ontwikkeling van gezonde rechtstoestanden en tot nog veel grooter nadeel voor 's lands kas, maar tot niet te berekenen voordeden voor de griffiers van de raden van justitie en de secretarissen der residentiën. De wijzigingen, in den loop van twee en een halve eeuw in de wetgeving betreffende bedoelde onderwerpen gebracht, zijn hoofdzakelijk aanvullingen, maar het grondbeginsel is nog steeds hetzelfde.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 201