198 zijne moest echter inzien dat het bekrompen monopolie-stelsel niet alleen op den duur geen voordeel kon afwerpen maar zelfs den geheelen ondergang der O moest bewerken. Op 19 September 1623 in Nederland teruggekeerd, talmde hij dan ook niet lang, om zijne inzichten omtrent de wijzigingen, in het stelsel, naar hetwelk de Aziatische bezittingen werden beheerd, aan te brengen, den Bewindhebbers mede te deelen. Op den 9den October van betzelfde jaar verscheen hij in de Vergadering van XVII, bracht verslag uit omtrent den staat der zaken in Indië en gaf de middelen aan, die tot redres van 's Gomps zaken zouden leiden. Het meeste gewicht hechtte hij aan kolonisatie en open stelling van handel in Indië en de bevordering van den landbouw door uitgifte van gronden om niet en door het verminderen der lasten. De vergemakkelijking van de overdracht lag dan ook geheel in zijn stelsel. Hoewel de voorstellen van Goen in de Vergadering van XVII werden aangenomen kwamen ze echter nooit geheel tot uitvoering. Door twisten in den boezem der Compio zelve en door intriges van den Engelschen gezant Carle ton werd zelfs de terugkeer van Goen naar Indië langen tijd vertraagd en toen hij eindelijk in 1627 naar Indië terugkeerde was alle hoop om zijn koloniaal en vrijhandels-stelsel ooit te zullen invoeren geheel verdwenen. Bij Go ens vertrek uit Indië in 1623 was hij opgevolgd door den Gouverneur-Generaal Pi et er de Carpentier en deze, omtrent wien de Jonge opmerkt dat hij „de zeldzame verdienste „bezat van bij zijne optreding niet oorspronkelijk te willen zijn", bleef geheel in het voetspoor van zijn grooten voorganger, en voerde diens denkbeelden, waar dit mogelijk was uit. De uitgifte van gronden onder den titel van „leenen", de weinige rechtszekerheid, daaruit voortspruitende, de zware belasting bij overdracht (25%) en de verplichting om aan de Compie tienden van alle voortbrengselen den grond af te staan, maakten de ont wikkeling van den landbouw in de omstreken van Batavia on mogelijk. In deze gewichtige aangelegenheid verbetering te bren-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 204