199 gen paste ook geheel in het stelsel van Go en en de Carpentier en op den Rten Februari 1627 werd dan ook in de vergadering van Gouv.-Gen1. en Rade van Indië eene resolutie genomen die de uitgifte van gronden, de ontwikkeling van den landbouw en de uitbreiding van de stad (Batavia) ten zeerste zou bevorderen en het aanzijn zou schenken aan den meer geordenden toestand op het gebied van het grondbezit met al zijne rechten en verplichtingen- dan tot nu toe hel geval was geweest. Op last van den Gouverneur-Generaal was in hare zitting van 23 Januari aan den Raad van Justitie voorgehouden dat de uit gifte van gronden in den vorm van leenen, de heffing bij over dracht van eene belasting van 25 en de verdere speciale servi tuten aan welke deze vorm van grondbezit onderworpen was, ten gevolge heelt gehad, „gelyk de dagelycksche ervaringe selfs oock aenwijst" dat vele der uitgegeven gronden geheel onbebouwd blijven daar de eigenaren er tegen opzien eenigen arbeid te verrichten of gelden uit te geven ter verbetering hunner landen en tuinen, overtuigd als zij zijn dat zij daaruit nooit eenig voordeel kunnen genieten, wanneer zij bij iederen overgang een vierde der waarde aan de Compie moeten betalen dat tal van landen bovendien om dezelfde oorzaak geheel verlaten en weder verwilderd zijn. Om deze redenen wordt aan den Raad in overweging gegeven of het niet raadzaam zoude zijn de bezitters van leenlanden en tuinen van de voornoemde servituten te ontlasten en ook den naam van „leenen" voor de uitgegeven gronden te doen vervallen. „Naer rype deliberatie ende behoorlyck debat van saecken" advi- teerde de Raad als volgt„dat men in dese tedere ende opcomende „republycke den odieusen naem van leenen in soo cleyne parceelen „als tot noch toe uytgegeven syn, niet en behoorde te gebruycken „ende dat de beswaernisse wegen de betalinge van den 4den pen- „ning d^r vercochte landen aen den Heer alsmede d' andere „servituten, de culture ende aenplantinge grootelyckx verachteren, „weshalve men de voors. landen, hoven ende thuynen soo binnen als bnyten 't ressort deser stede gelegen, van voors:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 205