203 Met eene verzameling van bouwstoffen, of eene verkorte dubbele boekhouding zouden de groote nadeelen eener vernietiging der archie ven, in het gebouw der bewaring voorhanden, ongetwijfeld voor een deel worden weggenomen, doch niet zoo geheel, als menigeen misschien zou meenen. Met de hypotheekregisters zouden o a. de minuutplans waartoe ook de hulpkaarten moeten gerekend worden verdwijnen en daardoor het verband tusschen het nommer, waarop de boekhouding is gebaseerd, en het perceel wat zoo gemakkelijk ware te verkrijgen geweest, zoo zouden die kosten, in evenredigheid tot het nut, zeker niet te zwaar zijn, en is de Staat, die de instelling in het leven riep en daarvan voordeelen geniet, in geenendeele verantwoord, als hij zijn plicht niet naleeft of zelfs niet zoo goed, als maar eenigermate mogelijk is, vervult." (Verslag bl. 6 en 7.) //Besloot men tot de dubbele boekhouding, dan zoude bet bij ons bewaarders veroordeelde register van onderzetters weder genade moeten vinden, daar het, ingericht op veel ruimer schaal met eene uitbreiding ten aanzien van de verbonden en ontslagen perceelen, (waar dit noodig mocht zijn, met vermelding tevens van den achtereenvolgenden kadas- tralen toestand), dienstbaar zoude kunnen worden gemaakt voor de ver wezenlijking van mijn wenscheu. Een bijkomende reden tegen het zich bepalen alleen tot bouwstoffen is daarin gelegen, dat men dan ver moedelijk zoude hebben één algemeene bewaarplaats, zooals nu ten aan zien van schepen bestaat, (ik betwijfel zeer of de ervaring, daaromtrent opgedaan, wel tot navolging noopt). Nu moet men, bij een ongeluk een bewaring overkomen, als men alleen bouwstoffen heeft, dadelijk aan het werk en zal de spanning onder het publiek, welke voor het grond- crediet zoo nadeelig is, waaraan men onder de tegenwoordige ongunstige omstandigheden te meer moet denkén, te langer aanhouden. De ramp, niet de bewaring maar de bewaarplaats overkomen, zal hoe meer zij bevat, te grooter zijn; een departement, de ervaring getuigt er voor, is daarbij eene minder geschikte bewaarplaats. //Men neme voor die dubbele boekhouding wat noodig is, zeker niets te weinig, doch evenmin iets te veel; zij houde m de verbanden,^bepaal delijk wat den rang betreft en de ontheffingen; men neme andere wet telijke maatregelen, die daarmede in verband staan, o. a. de verplichting tot opmaking der notarieele akten, ook van toestemmingen tot doorha ling daarop betrekking hebbende, in minute." (Weekblad No. 972.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 209