204 gedeeltelijk worden verbroken. De boekhouding zou zich dan moeten gronden op de gemeenteplans, van welke vele in slechten staat verkeeren of onvoldoende of zelfs in het geheel niet bijgehouden zijn. Zijn over eenige jaren, als de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen is afgeloopen, ook de schattings- kaarten in het gebouw der bewaring overgebracht, dan zou een brand in den tijd, dat ter bijwerking ook de gemeenteplans en daarmede alle kopieën der kadastrale kaarten aanwezig waren, ten gevolge hebben dat zelfs het dubbel der hypothecaire boekhouding slechts eene geringe waarde had. De sleutel toch, die het verband moet ontsluiten tusschen den titel en het betrokken grondstuk, zou ontbreken, want het kadastrale nommer zou eene louter fictieve beteekenis verkrijgen en in den regel zijn de perceelen in de akten alleen door de kadastrale nommers aangeduid, zonder voldoende nadere omschrijving. De in de genoemde vergadering gevoerde discussiën zijn in het Verslag niet opgenomen, doch de punten werden ingeleid door den heer v. d. Stok in eene rede, die wij hier (eenigszins verkort) overnemen. Aangezien hierin meermalen wordt verwezen naar de gestelde punten laten wij de met deze in hoofdzaak blijkbaar overeenkomende besluiten der vergadering voorafgaan. 1. Het negatief stelsel behoort met alle verbeteringen en aanvullin gen, welke in dat stelsel passen, te worden gehandhaafd. 2. De authentieke vorm der akte van overdracht (met behoud even wel van de onderhandsche volmacht) wordt in theorie wenschelijk geacht en aanbevolen een onderzoek, hoe die maatregel, waar hij is ingevoerd, werkt. Mocht er ernstige vrees zijn, dat belangrijke kosten, (waarin echter wel wat zoude zijn te voorzien) de opmaking der akte veelvuldig in den weg mochten staan, dan zeker zoude het geen zaak zijn den overigens zoo wenschelijken maatregel in te voeren. 3. Bevestigend werd beantwoord de vraag of cessie van hypotheek bij authentieke akte moest plaats vindenten aanzien van den vorm der aanteekening heerschte verschil van gevoelen. 4. Men oordeelde dringend noodzakelijk, dat de volmacht uit kracht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 210