206 REDE VAN DEN HEER VAN DER STOK. ran inwendig bestuur. Het algemeen register en dat van onderzetters vervalle, het reg. 69 verwijze rechtstreeks naar het overgeschreven stuk. Bij afschaffing van het algemeen register worde ingevoerd een algemeene naamwijzer op alle leggers. 12. De wenschelijkbeid, ja de hooge noodzakelijkheid van de verkorte dubbele boekhouding, alleen voor de hypothecaire verbanden, werd alge meen erkend doch daaraan uitdrukkelijk toegevoegd, dat deze uitsluitend moest worden gehouden door deskundigen, de eene bewaring wederkeerig voor de andere. 13. Het verbod tot bezwaring van gedeelten van kadastrale perceelen werd verworpen, doch aangenomen het subsidiaire voorstel om dat ver band toe te laten met de verplichting evenwel tot vernieuwing der in schrijving binnen een voegzamen tijd, (een vol jaar zal zelfs niet altijd voldoende zijn.) Geschiedt dat binnen den te bepalen tijd, dan heeft de aanvulling terugwerkende kracht, wordt het nagelaten, zoo vervalt zij. De punten 14, 15 en 16, het recht van beoordeeling der stukken door den bewaarder, de tusschenkomst van den kantonrechter, die wel niet altijd de noodige kennis daartoe zal bezitten en de voorgestelde nieuwe regeling van de verantwoordelijkheid van den bewaarder, ver werven niet den bijval der vergadering. 17. De periodieke vernieuwing der inschrijvingen minstens om de 15, nog liever om de 10 jaren, wordt wenschelijk geoordeeld. 18. Van de hier genoemde besluiten en wenken zal mededeeling wor den gedaan, zoo aan de Commissie tot herziening van het burgerlijk wetboek als aan het hoofdbestuur der Registratie, terwijl zoo, van een of andere zijde, nadere inlichting mocht worden gewenscht deze, namens de vereeniging, door de beide leden van het bestuur, in overleg met den heer van deb Stok, zullen worden verstrekt. Een der leden zoude gaarne zien, dat de overschrijving van stukken in een vreemde taal wettelijk werd geregeld, het wordt hier pro memoria opgeteekend. Het is mijn bedoeling niet de 18 punten, die ik de vrijheid nam op het programma te plaatsen, in dit stuk alle te verdedigen. Dit zou dubbel werk geven, want ik stel den hoogsten prijs op het licht dat door onze discussie op die vragen vallen zal. Ik wenschte hier alleen, ter voorbereiding van die discussie, die punten eenigermate te classifi-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 212