208 durige praktijk zich als volksovertuiging heeft gevestigd en wijst er op welke belangrijke bezwaren verbonden zijn aan het tegenovergesteld systeem. Doch terecht begreep zij, dat, bij alle getrouwheid aan het nationaal stelsel, er waarborgen dienden te zijn. dat niet rijp en groen in onze registers werd opgenomen. Onder de groote verbeteringen, die zij daartoe voorstelde, noem ik in de eerste plaats de vordering van authenticiteit voor elk over te schrijven stuk. Daardoor wordt ineens de pas afgesneden aan dat heirleger van niet of halfgeteekende stukken, die verraad en onrust stoken tusschen de geregelde troepen in onze registers. Zij heeft niet altijd met vaste, maar dan toch met een zachte hand de waarborgen versterkt der akte, welke namens een ander wordt opgemaakt. Zij heeft in bet negatief stelsel een belangrijke gaping aan gevuld door de cessie van hypotheken aan dezelfde formaliteiten te onderwerpen, die voor de vestiging van het recht noodig zijn. Zij heeft zich verklaard voor een periodieke vernieuwing der hypotheken en tegen de subtiele redeneeringen der theorie, dezen hoogst praktischen maat regel aangedurfd. Zij heeft bovenal de rechten der belanghebbenden gebaat door de werking der voorwaarde tegenover derden te beperken tot het geval, dat die voorwaarde openbaar is gemaakt. Zij heeft ach, neen! Zij heeft niets! Want van al dat goede is er, ojammer! nog niets overgegaan in de praktijk. In het ontwerp van 1860reeds werd de onderhandsche akte vermoord. Thans in 1888 is het vermoorde Barbertje nog bij uitstek welvarend. Nog altijd woekert de kanker der onbekende, ja! der zelfs niet eens gemaakte, slechts door de wet ver onderstelde voorwaarde, krachtig voort. Met de grootste onregelmatigheid worden nog in 1888 cessies ingeschreven en niet ingeschreven, en als zij worden ingeschreven op zeer uiteenloopende wijze. Niets zou er gedaan zijn, indien niet de hypotheekbewaarders zich hadden vereenigd en op vervulling hadden aangedrongen, niet van twee eischen der Com missie, maar iets, wat op twee van die eischen geleek. In plaats van de verlangde periodieke vernieuwing hebben wij de vernieuwing van 1878 weten te veroveren; voor de toestemmingen tot doorhaling het wetje over art. 1240. Gering moge dit resultaat zijn; het roept ons toe: houdt moed, houdt vol! Blijven wij onverdroten op het aambeeld slaan en laat onze wettelijke lijdzaamheid niet ontaarden in onwettelijke onverschilligheid Gij vindt punt 1. Negatief stelsel en verscherping der waarborgen; 1) Als bijlage gevoegd bij voormeld verslag der Staatscommissie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 214