211 Dit streven verdient alle toejuiching, want de derde* moet alles kun nen zienhij behoeft niets op gezag te gelooven en het eerste en voor naamste gegeven om een inschrijving te beoordeelen is zeker de ken nisneming van den titel. Maar deze mogelijkheid schept de Commissie niet. Wat baat den derde de wetenschap, dat er een titel is vertoond aan den bewaarder, of dat de ambtenaar voor wien de titel is verleden, het borderel onderteekend heeft, de titel zelf blijft voor hem onbereik baar. Wie denkt hierbij niet aan het leekediehtje: Kritiek mag alles onderzoeken. Alleenlijk het kritiekste niet Jk verlang daarom in elk geval overlegging van een afschrift van den titel, bestemd voor het archief der bewaring, en gelijk ik later zal toe lichten, het borderel altijd onderteekend door den notaris. De Commissie verlangt verder één borderel. Al wordt, naar mijn voorstel, de titel overgelegd, toch blijf ik een borderel noodig achten, want de schuldeischer of zijn vertegenwoordiger moet zelf verklaren welke aanteekening hij verlangt. Dit borderel moet in handen blijven van den bewaarder, opdat hij steeds zijn inschrijving kunne justificeeren. Voor het tweede borderel, dat thans gevorderd wordt, stelt de Commissie een door den bewaarder aan partij uit te reiken afschrift voor. Dit voorstel, waardoor de moeilijkheid omtrent de gelijkluidendheid der bor derellen afgesneden wordt, komt mij zeer aannemelijk voor. Alzoo zou dan, naar mijn voorstel, de inschrijving geschieden van een borderel door den notaris onderteekend, welk borderel met het afschrift van den titel ten kantore bleef. Dit afschrift dient niet alleen om den derde de gelegenheid te geven de waarde der inschrijving te beoordeelen; ik zou het ook wenschen ter wering van onwettige inschrijvingen. Overeen komstig punt 14 wenschte ik bepaald te hebben, dat het borderel na de inschrijving werd getoetst aan de akte, om dan alleen te worden toege past als het op den titel steunde. Dit is geen toepassing van het posi tief stelsel, alleen handhaving van het wettelijk voorschrift, dat geen hypotheek kan genomen worden of zij moet verleend zijn bij authentieke akte. Nu wenschte ik op dezelfde wijze geregeld te hebben de overschrijving. Wat de Commissie hieromtrent voorstelt is ongeveer gelijk aan het bestaande. Naar mij voorkomt, behoorde de levering van vast goed te 1) Het bevel aan den bewaarder, om te handelen op vertooning, komt meer voor in onze wet geving doch is ten sterkste af te keuren. A. v. E.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 217