15 Het is echter zeer te betwijfelen of de triangulatie, welke thans gedaan wordt voor aansluiting aan de Midden-Europeesche graad meting, wel zoo ver zal worden uitgebreid, dat daarvan voor ka dastermetingen kan worden gebruik gemaakt. Op verre na is de tijd niet te bepalen, wanneer dat werk klaar zal zijn, terwijl eene herberekening van het net van Kraijenhoff voor een practisch doel binnen betrekkelijk korten tijd en met zeer weinig geldelijke onkosten kan gebeuren. De gegevens uit tafel I. zouden eerst sluitend gemaakt moeten worden op de drie genoemde voorwaarden, volgens de bekende eenvoudige practischo methode, in dit geval met zeer veel zorg toegepast. Vervolgens zou eene betere projectie gekozen moeten worden, dan die door K. aangenomen is, om minder vervorming te krijgen van het in 't platte vlak overgebrachte driehoekennet. Eene zeer geschikte projectie is de gewijzigde van Gauss, zooals die toegepast is bij de Hannoversche Landesvermessung, omdat de berekening der coördinaten hierbij vrij eenvoudig en de vervorming bij eene geschikte keuze van den oorsprong zeer gering is. Het punt Amersfoort is hiervoor het geschikste, als zijnde het dichtst bij 't midden van ons land gelegen. Uit de geographische breedte van Amsterdam, het azimuth AmsterdamUtrecht (voorkomende in het P. H.) en de gegevens van het driehoekennet kan de breedte van Amersfoort, en het azimuth Amersfoortomliggende punten worden bepaald. Vervolgens worden bij genoemde projectie onmiddellijk de coördinaten berekend, Eene uitvoerige behandeling dezer projectie bestaat er van den Hannoverschen Hauptman O. Schreiber. Gemakkelijker is het echter hiervoor in eenig leerboek der Geodesie het hoofdstuk der spherische coördinaten van Sol dn er te bestudeeren en hetgeen Helmert hiervan in 't Zeitsch. f. Vermessungwesen van 1876 vermeldt. Zie ook Jordan II Band Gap. VI.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 21