217 Fercken verlangde dat de bewaarder preventief zou bunnen handelen, doch dit schijnt mij minder juist. Hij heeft met de handeling van partij, niet met haar plannen te maken. Hij mag de overschrijving niet vertragen, maar de wet kan elke werking ontnemen aan de over- of inschrijving van een stuk. Zij gaf ze, zij kan haar onthouden. Zij behoort dit te doen, waar het aangeboden stuk haar vormelijke voor schriften overtreedt. En zij draagt de toepassing van dit voorschrift op aan den bewaarder. Dus, altijd overschrijving, maar in bepaalde gevallen, weigering door den bewaarder van de toepassing. Een een voudige en onkostbare tusschenkomst van een rechterlijk ambtenaar, den kantonrechter der standplaats van den bewaarder, waarborgt partij tegen een onrechtmatige weigering van den bewaarder. Dit is de bedoeling ^an punt 14 en 15. Volstrekt geen mandaat op den bewaarder om over de rechten van partijen te beslissen, alleen een opdracht tot handhaving van wettelijke formeele voorschriften. En toch vreest men hier den schijn eener positieve regeling, om bij ver zuim van een dergelijke bepaling, onze registers de vergaderbakken te laten blijven van allerlei scheurpapier. Op nog één belangrijk punt wenschte ik den arbeid der Commissie aan te vullen. Jaren lang heeft onze Voorzitter in tijdschriften en brochures de zoogenaamde verkorte dubbele boekhouding voor hypotheken voorgestaan. Het mocht niet batenOok het ontwerp van 1870 sprak er niet van.Het is een merkwaardig bewijs voor de traagheid onzer machinerie van wetgeving, dat zulk een belangrijke leemte zoolang bleef voortbestaan; ook, mag ik zeggen, van de welwillendheid van het toeval, hetwelk dat straffeloos liet gebeuren. Wie zou niet denken dat de reusachtige omvang van den arbeid, dien het medebracht, hier de hinderpaal moet geweest zijn, reusachtig groot, omdat onze tijd, die landengten doorgraaft en bergen doorboort, niet zoo ligt voor hinderpalen vervaard is. Toch, niets minder dan dat. Het is niet noodig, dat daartoe veel omslag wordt gemaakt. Het voldoet zoo men voor de bewaring van elementen zorgt, noodig voor de samenstelling van nieuwe registers. Men kan dit doen door dubbelen van borderellen en door. halingen te maken of te verlangen en die te bewaren op een andere plaats of door een dubbel van het dagregister aan te houden, waarop dan ook de doorhalingen moeten worden vermeld, een maatregel in België 1) Dat is mijn grootste grief tegen haar werk, doch ik ben met elementen tot herstel niet tevreden, ik meen te moeten eischen een dubbele boekhouding A. v. E. 14*

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 223