219 collega's, met het oog op zijn opvolgers, geen vrijheid meende te kunnen vinden om mijn voorstel aan te nemen. Overigens meen ik hier de opmerking niet te mogen achterhouden, dat de bespreking van belangrijke onderwerpen in een tamelijk beperkten tijd door een toevallige vereeniging van personen onmogelijk altijd grondig kan zijn en ik schrijf het daaraan toe, dat de punten 14 en 15 zulk een slechte ontvangst genoten. Ik stel nog al prijs op het behoud van den kantonrechter als tusschen- beiden komende autoriteit. En ik herhaal het, op den bewaarder wensch ik geenerlei mandaat om over de bevoegdheid te oordeelen van partij, maar het komt mij allernoodzakelijkst voor, dat de weigering van stukken aan den bewaarder wordt toegestaan. Men was in de vergadering van gevoelen, dat indien de wet bijv. voorschreef notariëele akten, de zaak uit was, indien een niet notariëele akte werd aangeboden, doch dit dunkt mij alles behalve zeker. Waarom zou in het negatief stelsel een stuk niet worden overgeschreven en toegepast, al voldoet het niet aan den wettelijken vorm. Dit kan immers den derde blijken en het is niet noodzakelijk dat de bewaarder tusschenbeide kome. Maar het is hoogst wenschelijk en een voorziening, als de punten 14 en 15 voorstellen, komt mij nog hoogst begeerlijk voor.1) Mijn naschrift zou te veel het karakter van napleiten krijgen, indien ik, hetgeen krachtens de besluiten van de vergadering viel, hier weder verdedigde. Ik eindig dus met een enkel woord ten behoeve van het onder punt 11 voorgestelde, mede verworpen nieuw openbaar register. Ik doe, zoo schreef ik in een vroeger uitgebreider gestalte van mijne lezing, //ik doe aan de Commissie het algemeen register cadeau. Met den besten wil der wereld kan men er weinig goeds van zeggen. Het is enkel tabuleering, geen controleering. De arbeid, dien het vraagt, is onnut. Het is, gelijk men weet, een kind geweest van veel verwachting, maar het is opgegroeid tot een deugniet. Er is niemand, die er eenig belang in stelt. De legger geeft veel juister en veel spoediger een overzicht van hetgeen iemand op naam heeft en van de titels van verkrijging Aan een veel nuttiger arbeid kan de bewaarder zijn tijd wijden; zooals ik liet uitkomen, behoort hij ook registratie-ambtenaar te zijn. Wil 1) Alleen als de wet de weigering van een stuk, om een bepaald genoemd gebrek in den vorm, toestaat, is die geoorloofd, anders nooit. Zonderling, dat wel niet bij collega van der Stok maar bij menig ander, zelfs bij jongere bewaarders, neiging blijkt te bestaan, om, in strijd met het negatief stelsel, een macht te willen uitoefenen, niet in dat stelsel passend. A. v. E.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 225