STAATSBEGROOTING voor 1889. Op de Staatsbegrooting voor 1889 is onder hoofdstuk VII B art. 42 uitgetrokken f 10,000 voor «subsidie aan de Rijkscom missie voor graadmeting en waterpassing ten behoeve eener nieuwe secondaire driehoeksmeting." De toelichting luid! als volgt: Het kadaster is hier te lande tot stand gebracht, zonder dat daaraan eene driehoeksmeting over het geheele Rijk tot grond slag lag. Voor elke kadastrale gemeente heeft eene zelfstandige driehoeks meting plaats gehad. Was hierin, voor het doel waarmede het kadaster oorspronke lijk in 't leven geroepen werd, geen bezwaar gelegen, anders is het, nu van lieverlede het kadaster dienstbaar gemaakt wordt voor allerlei belangen, geheel vreemd aan zijne oorspronkelijke bestemming. Tot aanwijzing van of bij verschillen over eigendomsgrenzen wordt het kadaster menigmaal te baat genomen. Voor de samen stelling van topographische kaarten voor militair gebruik en voor het vervaardigen van rivier- en andere hydrographische kaarten, van grondplans voor uitgebreide werken en de daarop steunende onteigeningsstukken is het schier de eenige basis. Daartoe schiet het kadaster in nauwkeurigheid te kort en behoort het op andere, op betere grondslagen te rusten, waaronder in de eerste plaats een nauwkeurige driehoeksmeting over het geheele Rijk is te begrijpen. Toen de kadastrale hermeting van sommige gemeenten noodig werd, is beproefd om daarvoor als algemeenen grondslag te nemen de in het begin dezer eeuw door generaal Kraijenhoff ondernomen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 227