229 kige voorschriften omtrent de boekhouding en door de totale afwezigheid van kaarten waarop de ligging der perceelen onderling was aangegeven, langzamerhand een chaotischen toestand, die tot tallooze processen en kwesties tusschen de eigenaren leidde en der regeering het innen der verschillende belastingen moeielijk, zoo niet onmogelijk maakten. Om in dezen toestand verbetering te brengen, werd in 1664 het „Gollegie van heemraden" ingesteld, waarmede een nieuw tijdvak in de geschiedenis van het grondbezit aanvangt. Alvorens echter het wordingstijdperk vaarwel te zeggen, wil ik nog met een enkel woord de lasten behandelen, die den grond eigenaren in den loop van dat tijdvak in verschillenden vorm waren opgelegd. Behalve de belasting van 10°/0 bij overschrijving, werden geen eigenlijke belastingen van de onroerende goederen geheven maar wel werden aan de eigenaren dier goederen herhaaldelijk lasten opgelegd, die dan eens allen, dan wéér slechts enkelen hunner drukten en die soms in geld, soms in arbeid werden geheven. Die lasten droegen echter het karakter van contributiën die voor een bepaald doel werden ingevorderd en waarvan dan ook soms rekening en verantwoording werd gedaan. Vreemd mag het voorzeker heeten, dat de eerste Sporen eener kadastrale boekhouding worden gevonden inde instructie voor den wachtmeester der bataviasche schutterij. De schutterij was door J. Pzn. Goen ingesteld, bij plakaat van 18 Augustus 1620. Alleen de vrij-burgers, Japanneezen en vreemde oosterlingen waren schutterplichtigde dienaren der Compie waren vrijgesteld. Voor de bestrijding der kosten, tot betaling van de tamboers en andere kleine uitgaven werd (sedert wanneer, heb ik niet kunnen opsporen) eene contributie geïnd, die echter „seer traech ende beswaerlyck" werd opgebracht en veeltijds onvoldoende bleek voor de behoeften. Daarom bepaalde de Gouvr. Gen. H. Brouwer bij plakaat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 235