19 punt der kadastrale driehoeksmeting ten opzichte der omringende eenige decimeters onzeker blijft. Wij stemmen toe, dat die fouten in de kaarten op de verkleinende schaal van het kadaster weinig merkbaar zijn, althans op de inhouds- grootten der perceelen bijna geen invloed hebben en dat op die wijze eene goede aaneensluiting der kaarten kan verkregen worden. Edoch, alle deskundigen ook genoemde schrijver zullen wel eenstemmig zijn hierin, dat de waarde van een kadaster uit een technisch oogpunt vooral afhangt van zijn duurzaamheid. Is dit afgezien van de juridische grondslagen algemeen waar, voor een kadaster met bewijskracht is duurzaamheid een onaf wijsbare eisch. De duurzaamheid hangt niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats, af van de nauwkeurigheid der oorspronkelijke perceelmeting, doch van de nauwkeurigheid van de by houding der opvolgende veranderingen. Dit wordt ook in het Buitenland erkend. Om het oorspron kelijk verband in de meting bij de voortzetting te bewaren trekt men in Duitschland o. a. partij van de vrij algemeen heerschende gewoonte om de eigendommen door beëedigde per sonen met grenssteenen te doen afpalen. De steenen worden vóór de algemeene opmeting in de richting der breedten van de perceelen in rechte lijnen (Steinlinien) geplaatst, de breedten gemeten in verband met polygoon- en meetlijnen, wier eind- en snijpunten in Pruisen door verticaal geplaatste draineerbuizen onder den grond worden ver zekerd, welke door dit verband gemakkelijk teruggevonden worden. Dergelijke hulpmiddelen kunnen in ons land met zijn waterach- tigen bodem en breede slooten in den regel niet toegepast worden wel kunnen vaste punten kunstmatig worden aangebracht, hun aan tal kan echter, reeds wegens de kosten, niet overmatig groot zijn daarom moet hunne plaats met zorg gekozen, verzekerd en vast gelegd worden, daarom moet het mathematisch verband tusschen deze vaste punten de algemeene grondslag zijn voor de eerste opmeting en latere bijhouding, waartoe bij ons, nog meer dan bij onze buren, van de driehoeksmeting moet geprofiteerd worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 25