263 worden. Zulk eene vergelijking heeft echter weinig beteekenis, wanneer slechts medegedeeld wordt, wat de berekening voor een enkel geval heeft opgeleverd. Ik wil daarom hier nog laten volgen, dat bij toepassing der nieuwe methode op een net van 14 driehoeken, die den gelijk- zijdigen vorm meer nabij komen, de uitkomsten gunstiger waren, dan die welke volgens de methode G. O. verkregen werden. Deze 14 driehoeken maakten een gedeelte uit van een aaneengeschakeld net met verschillende aansluitingspunten en waren voor het grootste gedeelte gelegen binnen eenen hoofddriehoek. De zijden dier drie hoeken waren gemiddeld 800 Meter lang. De grootste hoek- verandering, en de sommen der vierkanten van de correctiën waren in de volgende orde; P. B., G. O., P. V., 18", 24", 36"; 3834, 5534, 11740. De correctiën van een der drie hoofdpunten, berekend voor de toepassing der methode P. V. waren: A y 0,16; Ax 0,11; die der hoeken van dien hoofddriehoek voor toepassing der methode G. O. A A 13"; A G l"; A D 14". Vier der punten van lagere orde waren buiten dien hoofddriehoek gelegen en werden bij de toepassing dezer methode na de bereke ning in twee driehoeken op de bekende wijze herleid. Het komt mij dus voor, dat de nieuwe methode eene nuttige toepassing zal kunnen vinden. Zij heeft tegen zich, dat zij eigenlijk slechts gebezigd zoude mogen worden bij ongeveer gelijkzijdige driehoeken van lager orde. Met voordacht koos ik echter voor de behandeling in dit opstel een net van tamelijk onregelmatige driehoeken, om daardoor te doen opmerken, hoe gunstig ook dan nog de uitkomsten zijn. Even als bij de methode G. O. worden ook bij de nieuwe methode alle berekeningen voldoende gecontroleerd. De laatste heeft echter het voordeel, dat de vermeerdering van het getal aansluitingspunten geen bezwaar oplevert, terwijl bij de eerstge noemde de punten van hooger orde eerst tot driehoeken vereenigd worden en de uitkomsten voor sommige punten nog eene herlei-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 269