264 ding moeten ondergaan. De betrekkelijk groote wijzigingen, die sommige hoeken tengevolge van die herleiding ondergaan, steekt ongunstig af bij de geringe correctiën der overige hoeken. Voor de aansluiting aan drie punten is het voordeel aan de zijde van de methode Sc hols. Eene toepassing der nieuwe methode op het net, door den heer Dr. Schols behandeld in de K. A. v. W. 3) heeft voor de som van de vierkanten der correctiën opgeleverd: 3081voor de grootste hoekcorrectie 15'',6, en voor het grootste verschil tusschen de correctiën, aan de voorloopige coördinaten aangebracht na aan sluiting volgens de methodes P. B. en K. V.A y 0,11; A x 0,07. Voor degenen, die niet in het bezit zijn van een exemplaar dei- verhandeling van den hoogleeraar, voeg ik hierbij, dat de methode C. O. in plaats van de zooeven medegedeelde getallen, in de boven aangenomen volgorde, aangeeft; 2788; 12",5 0,10 en 0,07. Aansluiting aan slechts drie punten komt echter in de praktijk zelden voor, en de meerdere nauwkeurigheid voor dit geval ver liest daarom veel van hare waarde. Behalve het nut, dat de bestudeering van het aansluitingsvraagstuk uit een algemeen landmeetkundig oogpunt heeft, is de behandeling er van in den tegenwoordigen tijd, nu langzamerhand de wensche- lijkheid van eene vernieuwing van het Kadaster op betere grond slagen aan de orde begint te komen, van actueel belang, omdat eene verbinding van punten van lagere orde door een aaneenge schakeld driehoeksnet niet altijd te vermijden zal zijn. Met deze gedachte voor oogen heb ik niet geaarzeld, om de uitkomsten van mijn onderzoek in dit tijdschrift bekend te maken. F. G. STUGKI. Voor het geval van aansluitings vierhoeken volgens het beginsel der C. O. heeft de heer Kwisthout de mededeeling eener grafische ver- effeningsmethode in uitzicht gesteld. -) Verslagen en mededeelingen, Afd. Natuurkunde, 2de Reeks, Deel XVI

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 270