269 een grondboek te maken. Daartoe zou trouwens eene herziening onzer burgerlijke wetgeving moeten voorafgaan, maar wel verdient het, naar de ondergeteekende meent, aanbeveling om de gelegenheid niet te laten voorbijgaan, welke thans door den arbeid voor de graadmeting wordt aangeboden om langs korten en min kostbaren weg de gegevens te verzamelen die noodig zijn, voor het geval bij de herziening onzer wet geving op de eigendomsoverdracht en het hypothecaire stelsel de be stemming van het kadaster uitgebreid mocht worden. De secundaire driehoeksmeting is in zoover van meer omvang dan de primaire, dat het getal punten waarop hoekmetingen moeten gedaan en die verder door berekeningen moeten bepaald worden, zeer veel grooter is, waardoor natuurlijk de kosten stijgen. De Rijkscommissie voor de graadmeting heeft zich bereid verklaard het werk uit te voeren, onder voorwaarde, dat aan haar het bestuur der zaak worde toevertrouwd en zij in de keuze van het te werk te stellen personeel vrij zij. Daartegen kan geen bezwaar bestaan. De werkzaamheden van beide metingen grijpen zoo nauw in elkander dat eene goede samenwerking niet wel mogelijk is wanneer de uitvoering van twee verschillende lichamen moest uitgaan. Bovendien, de gestelde voorwaarde sluit niet uit, dat alvorens het werk aan de commissie worde opgedragen, omtrent het plan van uit voering met haar in overleg worde getreden, en er is geen reden om aan te nemen, dat de commissie van nuttige wenken, ook ten aanzien van het in dienst te nemen personeel, geen gebruik zou maken. Of het, bij de in voorbereiding zijnde herziening onzer burgerlijke wetgeving, thans het geschikte tijdstip is voor eene wettelijke regeling der hypothecaire boekhouding en van het kadaster, meent de onderge teekende te moeten betwijfelen. Begrooting Suriname. Eene som van f 1000 is uitgetrokken om een begin te maken me de kadastrale opmeting van de stad Paramaribo, alwaar de behoeft daaraan zich het meest doet gevoelen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 275