21 hoeksmetingen ten allen tijde hel middel aan de hand, het aantal punten te vermeerderen bijv. bij uitbreiding van steden, ontginningen, droogmakingen, aanwassen enz. of verdwenen, ontoegankelijk of onzichtbaar geworden punten door andere te vervangen met onverzwakte nauwkeurigheid. Daar de plaats der eigendomsgrenzen buiten de kommen der gemeenten zelden tot op enkele decimeters vaststaat, is het vol doende en ook zonder buitengewone hulpmiddelen uitvoerbaar, die plaats bij de vernieuwing van het kadaster te bepalen tot op enkele decimeters na nauwkeurig ten opzichte der omringende punten van driehoeksmeting. Een nieuw punt, later trigonometrisch bepaald, staat dan in zoodanig onmiddellijk wiskunstig verband met de oorspronkelijke perceelmeting, dat er zoowel voor grensbepaling als voor bijhouding gebruik van kan worden gemaakt zonder te kort te doen aan de oorspronkelijke nauwkeurigheid. Is echter de ligging der driehoekspunten van hoogere rangen slechts tot op enkele meters, en der laagste rangen tot op eenige decimeters na zeker, zoodat een punt, na de perceelmeting trigo nometrisch bepaald ter vervanging van verdwenen of ontoegankelijk geworden punten, vele decimeters uit het reeds eenigszins gewrongen verband tusschen de driehoeks- en perceelmeting kan schieten, dan is dat verband te los en te onzeker om van zulk een punt voor bijhouding of grensbepaling gebruik te kunnen maken. Dan moeten weder, even als thans, de suppletoire metingen der opvolgende veranderingen aan de vage veranderlijke perceelgrenzen verbonden wordenalle oorzaken die thans samenwerken om de nauwkeurig heid van het plan gaandeweg te verminderen doen zich ook dan gevoelen, geringe duurzaamheid van het met ontzaglijke kosten vervaardigde kadaster is het gevolg. De vernieuwing der secondaire driehoeksmeting is niet alleen noodzakelijk voor het kadaster, maar ook gewenscht om een algemeenen grondslag te leveren voor alle metingen en kaartwerken ten behoeve van den Staatsdienst een niet gering argument voor die vernieuwing. Maar ook daarvoor is de handelwijze,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 27