22 door den heer R. aanbevolen, niet aannemelijk. De zoo onzekere uitkomsten zouden alweer niet in alle voorkomende gevallen voldoende blijken, waarvan zelfstandige opmetingen het gevolg zouden worden. Bij voor den dag tredende verschillen zou men in het onzekere verkeeren, waar de fouten gezocht moeten worden. Voor een goed verband tusschen de verschillende rangen van driehoeken komt het er vooral op aan dat de punten, bij de pri- mairen secondaire driehoeksmetingen gekozen, zoodanig verzekerd en vastgelegd worden dat het bedrag eener verplaatsing tot op enkele centimeters kan bepaald worden. Aangezien het voor vele gemeenten nog tientallen jaren zal duren, voor zij aan de beurt komen voor de kadastrale opmeting, voor dus de secondaire driehoeksmeting aldaar in eene kadastrale wordt voortgezet, is het wenschelijk, dat de voor de eerste gekozen torens duurzaam zijn en hecht gebouwd. Bij de secondaire driehoeksmeting komt het minder aan op een groot getal, dan op eene goede keuze van punten en aangezien zij zich bepaalt tot aanwezige torens en andere hoogé vaste pun ten, bij de kadastrale driehoeksmeting daarentegen de punten in hoofdzaak op den beganen grond kunstmatig worden aanbracht, is de grens tusschen beide van zelf aangewezen. In deskundige kringen is men het er over eens, dat, als het ernst wordt met de pogingen, om eene duurzame verbetering te brengen in het kadaster en de debatten, in de laatste jaren bij de begrooting in de Tweede Kamer over dit onderwerp gevoerd, wijzen op dien ernst, wijzen op het levendig worden van het besef, dat een op deugdelijke grondslagen gevestigd kadaster voor eene goede rechtsbedeeling, voor het grondcrediet, voor het financie wezen en voor zoo vele en velerlei andere zaken van groot gewicht is dat alsdan de eerste stap moet zijn de vernieuwing van den technischen grondslag. Tot verbetering moet het na korter of lan ger tijd komen; daarom is het ook niet meer de vraag, of, doch wanneer tot de vernieuwing der secondaire driehoeksmeting zal worden overgegaan. Mocht thans overleg en samenwerking tusschen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 28