de betrokken Departementen ontbreken, dan zal later bet werk, dat nu door de Commissie voor Graadmeting wordt gedaan, geheel of in hoofdzaak herhaald worden, maar van wege een an der Departement, hoewel de kosten uit één schatkist worden geput. In het gemis aan eenheid in de organisatie van topographische opnemingen kan soms op eenvoudige wijze voorzien worden. Pruisen geeft daarvan een praktisch voorbeeld. In 1870 werd het Gentral-Directorium der Vermessungen im Preussiscken Staat opgericht, bestaande uit commissarissen, af gevaardigd door de Ministeriën, welke metingen doen uitvoeren. Deze Directie heeft de bevoegdheid, kennis te nemen van alle ontworpen en uitgevoerde plannen van opmeting, die uit Rijks middelen bekostigd worden en de methoden en eischen vast te stellen voor die metingen en kaartwerken. Zij heeft hierover de opperste leiding. Een der gevolgen van die instelling is, dat niet telkens door verschillende personen in Staatsdienst hetzelfde werk wordt gedaan, dat door meer eenheid in de wijze van uitvoering de een kan voortbouwen op de fundamenten door den ander ge legd, waardoor veel arbeid, tijd en geld wordt bespaard. Boven dien hebben de vroegere zelfgenoegzaamheid en eigenwaan, waar het beoordeeling van eigen werk gold, en de hooghartige gering schatting der resultaten van eens anders arbeid plaats gemaakt voor onderlinge waardeering en samenwerking, sinds de vooroor- deelen omtrent 's buurmans werk, door eenzijdige of oppervlakkige kennis gekweekt, tengevolge van persoonlijke aanraking, van gedach ten wisseling en onderzoek in de Centrale Directie, werden weggevaagd. Wij willen intusschen vertrouwen, dat ook de inrichting van ons Staatsorganisme ruimte genoeg overlaat voor overleg en samen werking en de opdracht der vernieuwing van de secondaire driehoeksmeting aan de Commissie voor Graadmeting hiervan het bewijs zal geven. Red. Men zie de Statuten in het Zeitschr. f. Verm. XVII Band p. 90.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 29