30 daarvan aanvoeren dat wellicht op dien weg de toepassing der akte van scheiding in de kadastrale stukken een jaar vroeger kan "plaats vinden, doch dit zou zijn een particulier belang, niet een belang van het kadaster zelf. Met dat particulier belang wordt kennelijk geargumenteerd bij de markengenooten, doch geheel ten onrechte. Door de vervroegde toekenning van vaste nummers aan verdeelde perceelen wordt wel, bij eventueele overdracht van eigendom, eenig gemak in de omschrijving verkregen, maar ook zonder die vaste nummers zijn de bij scheiding toegewezen eigendommen zeer wel voor overdracht vatbaar. De perceelen worden door gemis dier nummering voor geen enkelen cent gedéprécieerd. En waar is nu het belang van het kadaster? Ik zoek het te vergeefs. Doch wel ontstaat een groot nadeel voor het kadaster. Het is dit, dat ambtenaren, die reeds veel te kort schieten in voldoening aan de eischen van den dienst, daartoe nog veel minder in staat zullen zijn wanneer zij zich inlaten met zoo tijdroovende particuliere bezigheden als markenverdeelingen zijn. Ik werp daarmede geen blaam op de landmeters van het kadaster. Zij zijn eenvoudig reeds sinds lang te weinigen iD getal. Men zal toch niet noodig hebben den heer Minister te betoogen dat de mutatiën op het terrein in de kadastrale omschrijving der grondeigendommen sedert vele jaren niet geregeld heeft kunnen worden bijgehouden, zoodat immers ook bij hard werk de behoefte aan uitbreiding van het korps landmeters zich sedert lang heeft doen ge voelen, terwijl ik nog slechts heb aan te voeren dat het aantal terreinen legio is, waar door de schatters voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen de grootste moeilijkheden worden ondervonden, en ter voorziening daarin het noodige personeel onmogelijk kan worden disponibel gesteld. En nu zullen nog landmeters aan den gewonen dienst worden onttrokken, om zich aan particulier werk te wijden, dat volstrekt niet beter door hen kan worden verricht dan door ervaren particuliere landmeters. Markenverdeelingen zijn tijdroovend en bepalen zich niet bij meetwerk. Er zijn projecten voor wegen en waterleidingen te ontwerpen, de be- langhebbenden hebben voorlichting noodig over de grondslagen van verdeeling, zij zijn te assisteeren in het te bovenkomen van twistpunten die zich naar aanleiding van stervende oude rechten bijna overal voor doen, enz., enz. Ruimte van disponibelen tijd, een goed oordeel, op ervaring in zulke zaken gegrond, zijn in een landmeter bij markenverdeelingen hoogere

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 36