34 den rang van landmeter toe te kennen, hetgeen zonder verhooging van uitgaven kan geschieden. En toen er in het Voorloopig Verslag op werd gewezen, dat volgens het oordeel van sommige leden deze maatregel onbillijk was, antwoordde de Minister daarop, in de Memorie van AntwoordZij (de benoeming van sommige adspirant-landmeters van de éde klasse) wordt, blijkens de toelichting aanbevolen, op grond van de billijkheid jegens de daarbij betrokken ambtenaren, die allen als landmeter dienst doen en waaronder er zijn die reeds acht jaren als adspirant-landmeter in dienst zijn". Mijnheer de Voorzitter! Dat zijn niet die personen, waarvan de heer Van der Heim zeide, dat het adspirant-landmeters waren, want hij heeft gezegd //dat zij nog niet zelfstandig optraden, doch zich nog voor hun vak moesten bekwamen." Dat zijn niet de personen, waarvan deze Minister zeide dat ze reeds acht jaren in dienst zijn en zelfstandig het werk van landmeters verrichten." Nu was het niets meer dan billijk geweest, dat ze dan ook het geld ontvingen, toen voor landmeters bepaald. Maar waarom stelde de Mi nister in 1886 niet voor om die ambtenaren een traktement van f 1200 te geven De Minister zeide: //om financieele redenen heb ik niet verder durven gaan, dan de door mij gedane bescheiden aanvraag", hierop neerkomende, het salaris van enkele adspiranten te verhoogen met een bedrag van f 150. Dit jaar schijnt dit weer het geval te zijn, alleen met deze uitzondering, dat de acht adspirant-landmeters, die er nu nog zijn, ook zullen worden aangesteld tot landmeter 4de klasse. En dat bevreemdt mij, Mijnheer de Voorzitter, omdat de Minister, zooals straks reeds door andere sprekers is gezegd, in het amendement, ten vorigen jare door de Commissie van Rapporteurs ingediend, eene aanwijzing had kunnen vinden, dat het geld, voor dat doel gevraagd, wellicht zou worden gevoteerd. Wat heeft toch de heer Goekoop gezegd bij de toelichting van dat amendement: //Bij aanneming van ons amendement kan de Minister het aantal landmeters en teekenaars vermeerderen. Op die wijze kan spoediger en daardoor goedkooper het doel worden bereikt." Ik ben echter niet geheel juist, want ik geloof dat de Minister in dat amendement wel degelijk eene aanwijzing heeft gezien, om dit jaar op de begrooting een verhoogden post te brengen, en wel eene van f5000 tot verhooging van de traktementen der ingenieurs-verificateur. Of dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 40