DE OPMETING DER STAD KARLSRUHE.1) De opmeting van Karlsruhe, de residentiestad van het Groot hertogdom Baden, welke thans in gang is, heeft zoowel tot doel, de grondslagen te leveren voor een nieuw kadaster, als om te dienen voor het stedelijk beheer van het bouwwezen. De hier volgende zeer belangrijke opgaven over de wijze en den omvang der meting, over kosten en tijd danken wij aan den heer Schück, gemeente-architect (Vorstand des stadtisehen Wasser- und Strassenbauamtes) en aan den heer Irion, stads-landmeter. De stad Karlsruhe telt thans, met inbegrip der voorstad Mühlberg, 62000 inwoners op een gebied van 1000 hectaren. Als deel der kadastrale opmeting van het geheele Groothertog dom2) zoude dit gebied door den Staat worden opgenomen en de kosten der meting werden op 35000 Mark geschat, met uitzondering Deze verhandeling is overgenomen uit het Zeitschrift fiir Vermes- sungswesen XVIe Band (1887) p. 313 vg. Wij danken den hooggeleerden schrijver-redacteur: Dr. Jordan, professor in de géodésie, vroeger te Karlsruhe, thans te Hannover, voor zijne welwillende medewerking ook in het verkrijgen van galvanos der beide gebruikte clichés. Door eenige toelichtende noten zullen wij het verband nader doen uitkomen van deze opmeting met de kadastrale opneming van Baden, die voor het grootste gedeelte voltooid is, en onder de beste van onzen tijd gerekend wordt. Bed. 2) Eene geregelde organisatie van den dienst van het kadaster kwam tot stand als gevolg der wet van 26 Maart 1852 (Zusammenstellung der noch giltigen Gesetze und Verordnungen, welche die I Abtheiling des Verordnungblattes der Direction der Kadastervermessung enthalt, Karlsruhe, Miillersche Hofbuchhandlung. Preis 1 Mark 75 Pf.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 55