53 als polygoonen met den theodoliet behandeld, waarbij het op zorg vuldig centreeren aankomt, daar de zijden dikwijls slechts 5 a 6 M. lang zijn. Hierdoor wordt het groot getal polygoonpunten (20 per heet.) verklaard. Zooals wij zagen, is het polygoonpunt P door de twee rich tingen A B en D C en door de twee teekens B en G aangeduid en verzekerd, wat voor den duur der meting voldoende zal zijn. Voor de toekomst worden evenwel voor ieder polygoonpunt nog 4 hulpmerkteekens R door azimuth en afstand vastgelegdhieruit volgt, dat het punt nog viermaal verzekerd is, daar één dergelijk merkteeken voldoende zou zijn. De hoeken der huizen R, welke als hulpmerkteekens gebezigd, en van een klein, slechts voor den ingewijde merkbaar teeken voorzien worden, zouden toch moeten opgemeten worden. Het polygoonnet met de hulpmerkteekens geeft alzoo reeds vóór het begin der perceelmeting een beeld van alle straten. De hier omschreven eenvoudige ivijze van vastlegging der trigo nometrische en polygonometrische punten vindt hare verklaring in een beginsel, door het stedelijk bestuur van Karlsruhe aangenomen en dat ongeveer als volgt onder woorden kan gebracht worden. De vastlegging en verzekering der punten moet zooveel mogelijk geschieden zonder lastig te zijn voor het verkeer op de straten en zonder het onderhouden en veranderen der straten te hinderen. Er mag geenerlei servituut op de straten worden gelegd, hetzij boven, hetzij onder het plaveisel. Het bureau voor de opmeting zal zijne kleine, overigens niemand opvallende teekens zelf goed in het oog houden en, daar het met het bureau van het stads- bouwwezen verbonden is, bij voorgenomen nieuwe bestratingen enz. zoo noodig door hulpmerkteekens verzekeren. Overigens zijn reeds zoovele hulpmerkteekens in coördinaten, afstanden en azimuths bepaald, dat zelfs verbouwingen, waarin gcheele stadsgedeelten betrokken werden, de opmeting en de bij houding niet uit hun trigonometrisch-polygonometrisch verband zouden rukken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 59