63 Overigens werden door de ambtenaren van het kadaster in het afgeloopen jaar nog 7000 bomvs vischvijvers en 12000 bouws landrenteplichtige gronden gemeten en in kaart gebracht en daar van de oppervlakten berekend, een en ander wat de vischvijvers betreft voor eiken bezitter in het bijzonder. Deze buitengewone nietingen vonden plaats in overleg met den hoofdinspecteur voor de suiker- en de rijstcultuur, met het doel om de uitkomsten te vergelijken met die welke verkregen waren bij de onder zijn toezicht verrichte metingen van de bestuurs-ambtenaren. In al de hooger genoemde residentiën zijn hetzij voor het geheele gewest of voor een gedeelte daarvan de werkzaamheden, die elders tot de taak der gouvernements-landmeters behooren') in de laatste jaren achtereenvolgens overgegaan op de ambtenaren van het kadaster. Met 1 Juli 1887 (Indische Staatsblad N°. 92) is die overgang ook bevolen voor de residentie Kadoe en Bagelen. In het belang van een betere naleving van de bepalingen be treffende het bouwen en planten binnen de zoogenaamde verboden militaire kringen2) werden bij eene circulaire van den directeur van binnenlandsch bestuur dd. 6 November 1886 de hoofden van gewestelijk bestuur op en buiten Java uitgenoodigd om er voor te zorgen, dat in de meetbrieven, landmeterskennissen en andere soortgelijke stukken, die door de ambtenaren van het kadaster of door de gouvernements-landmeters worden afgegeven, steeds worde vermeld of het perceel al dan niet binnen zoodanigen verboden kring gelegen is. Tevens werd gezorgd dat de ambtenaren van het kadaster en de gouvernements-landmeters de noodige opgaven omtrent die verboden kringen ontvingen. Op het einde van 1886 waren bij den dienst van het kadaster in functie3 ingenieurs, 4 bewaarders, 11 landmeters en 38 Zie Indisch Staatsblad 1837 n". 3 en 1863 n°. 158. Indisch Staatsblad 1871 n°. 181.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 69