77 dienen voor toekomstige kadastermetingen, maar ook voor alle andere metingen, welke ten behoeve van den staat zullen geschieden. De gronden voor mijne zienswijze liggen mede in 't geen ik in de praktijk gezien heb. De driehoeksmetingen voor de hermetingen van Sappemeer, Harkstede en een gedeelte van Hoogezand zijn alle aangesloten aan het Rijksdriehoekennet. De coördinaten der hoekpunten van de primaire driehoeken, waarin deze gemeenten liggen, zijn uit het P.H. overgenomen. De hoeken der driehoeken van den 2en rang, hierin ge legen, werden overgenomen uit tafel I der Meetkunstige Be schrijving. Deze hoeken werden behandeld als gemeten hoeken, terwijl de driehoeken aan die van den len rang werden aangesloten volgens de bij uitstek practische methode van Gleuns. De coördinaten der punten van den 2en rang zijn dus op nieuw bepaald. In dit net werd eene driehoeksmeting van den 3en rang gedaan, welke zich over een zeer uitgebreid terrein uitstrekt, terwijl het daarin gevormde net van den 4en rang over het hermeten terrein ligt. De bekende onnauwkeurigheid der secondaire hoeken, en de groote vervorming der gewijzigde projectie van Flamste'ed in dat deel van ons land, veroorzaakten eene belangrijke wijziging der gemeten hoeken van den 3en en 4en rang. De resultaten dier hermetingen zijn toch zoodanig geweest, dat de kadastrale gegevens geheel aan het doel zouden beantwoorden, indien, wat door mij vooropgesteld is le. de secondaire hoeken nauwkeurige, of gemeten elementen geweest waren, 2e. eene betere projectie ware gekozen, 3e. er tijdens de hermeting duurzaam verzekerde punten op het terrein geplaatst waren. De bijhouding van het kadaster zal, wanneer het laatste gebeurt,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 83