78 even nauwkeurig kunnen geschieden ais de oorspronkelijke meting, en de duurzaamheid er van voor lang zijn gewaarborgd. Eene weggeraakte eigendomsscheiding kan uit die vaste punten en met behulp der oorspronkelijke gegevens voor 't vervaardigen der kaart met voldoende nauwkeurigheid op het terrein herplaatst worden. Het kadaster zal dan ten allen tijde eene vertrouwbare getuige zijn bij eigendomskwesties, wat uit een rechtskundig oogpunt misschien wel het meest gewenscht is. Gaarne zij u toegegeven, dat het door mij voorgestelde niet voldoende is om tot op enkele decimeters*) nauwkeurig de verloren punten op nieuw te bepalen, indien over een groot terrein, b.v. een geheele provincie, alles verdwijnt. De eischen voor toekomstige kadastermetingen moeten m.i. niet te hoog gesteld worden, wil men niet, dat zij illusiën zullen blijven. Wat eene andere projectie betreft, daaraan geef ik onmiddellijk de voorkeur, indien de vervorming minder en de practische toe passing gemakkelijker is, dan de door mij vermelde. Hoogachtend t.t. Groningen, Maart 1888. j. Roegholt. Het verheugt ons in den heer Roegholt een voorstander te zien van een eigendoms-kadaster, op te maken en bij te houden in verband met vaste punten op het terrein. Ook wij verkiezen benaderingsmethoden bij berekeningen in de gewone landmeetkunde boven de meer wetenschappelijke, indien zij in minder tijd (wat niet altijd het geval is) tot een voor het doel even bruikbaar résultaat leiden. Doch de schrijver houdt o.i. te weinig rekening met den invloed der verschuivingen, die door de niet onbelangrijke wijzigingen in de hoeken door voort- Meters (Zie de vorige aflevering blz. 18 en 20). Bed.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 84