83 treilt de wijze, waarop wij ons die splitsing voorstellen, welke tevens kunnen dienen om de strekking en beteekenis der stellingen te doen uitkomen. a. Het eigendomskadaster, Ieder perceel van het eigendomskadaster is in het algemeen eene, binnen een bepaalden kring eener gemeente gelegen, aaneen gesloten oppervlakte gronds (gebouwd en ongebouwd), die door grenzen6 van zakelijke rechten (eigendom, vruchtgebruik, erfpacht, opstal of beklemming; is ingesloten. Die perceelen worden voorgesteld en genommerd op een minuut plan of bijblad, dat de grondslag vormt voor de boekhouding op den eigendom (hypothecaire boekhouding), in dier voege, dat alle aaneengesloten grondstukken van verschillende soort van bebou wing, waarop dezelfde persoon dezelfde rechten van eigendom heeft, te zamen één nommer hebben. Cultuurgrenzen komen daarop niet voor. Als technische grondslag voor de opmaking en bijhouding van het eigendomskadaster worden op het terrein een voldoend aantal vaste punten geplaatst. De wijze, waarop zij kunnen geplaatst en verzekerd worden, voorloopig in het midden latende, wijzen wij er alleen op, dat de kosten, voortvloeiende uit het plaatsen van vaste punten, slechts enkele percenten zullen beloopen van het totale kostenbedrag eener hermeting. Die vaste punten, waarvan de onderlinge ligging door driehoeks- en veelhoeksmeting is bepaald in verband met eene Rijks-drie hoeksmeting, dienen om, ten opzichte daarvan, de grenzen der eigendommen door directe meting te bepalen, zoo ook die perceels gedeelten waarvan men de ligging om na te noemen redenen wil constateeren. Zij worden op het minuutplan of bijblad aangeduid. Kan met dergelijk stelsel van vaste punten de technische grond slag duurzaam geregeld worden, ook de rechtszekerheid van den eigendom, voor zoover de grenzen betreft, behoort gevestigd, en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 89