85 het eigendomsnomraer, een kenmerk aan alle deelen gemeen, 2<>. door een belastingnommer. De nommering der belastingperceelen, die samen één eigendoms perceel uitmaken, begint met nommer „een". De belastingnommers mogen niet worden gebezigd ter aanduiding van onroerende goederen in akten, bestemd om in de hypotheek- registers te worden over- of ingeschreven, vermeld of aangeteekend; waardoor, onder meer, voorkomen wordt dat eene op het plan voorkomende cultuurgrens, zonder dat die is herzien of behoorlijk vastgelegd, als eigendomsgrens bekend wordt. De talrijke veranderingen, die het belastingkadaster, ten gevolge van stichting, ontginning, droogmaking enz. ondergaat, veranderen dus het eigendomsnommer niet, maar wijzigen alleen de onder deden daarvan: de belastingnommers. De hypothecaire boekhouding blijft aan deze wijzigingen vreemd, terwijl van de plans alleen het belastingplan (nette plan) en de kopieën daarvan, worden bijgehouden, zoodat van cultuurgrenzen alléén op de hulpkaarten een vroegere toestand blijft bestaan. De kadastrale boekhouding behoeft op de voorgestelde wijze slechts geringe wijziging te ondergaan en zou zich voor den per- ccelsgewijzen legger bepalen tot bijvoeging van eene kolom ter vermelding van het eigendomsnommer. Terwijl thans bij hermetingen alle bijzonderheden even nauw keurig moeten opgemeten worden, zou bij het eigendomskadaster nauwkeurige meting beperkt kunnen blijven tot de grenzen van zakelijke rechten en voor de meting der bizonderheden van het belastingkadaster geene grootere nauwkeurigheid vereischt worden, dan voor den regelmatigen omslag der grondbelasting noodig is. Leeuwarden, Hoorn, G. W. Gombault. G. A. Engelmann.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 91