DE VERNIEUWING VAN HET KADASTER IN PRUISEN. In een Staat als Pruisen, allengs grooter geworden door toe voeging links en rechts van nieuwe provinciën, welke ieder hare eigenaardige rechtsvormen en instellingen meebrachten, met uit eenloopenden volksaard en verschillende bodemgesteldheid, is het natuurlijk vrij wat moeilijker eene eenvormige organisatie van het kadaster tot stand te brengen, dan in kleine Staten, waar de eenheid van land en volk reeds lang heerscht. Toen bij de wetten van 21 Mei 1861 de grond- en de huizen belasting in Pruisen geregeld werd, kon men voor de uitvoering gebruik maken van de in sommige provinciën bestaande kadasters, zooals bijv. in de Rijnprovinciën en Westfalen en in de meeste later geanexeerde staten en provinciën. Overigens waren kaart werken voorhanden, opgemaakt voor allerlei doeleinden, bijv. ten behoeve van het grondboek, waar dit bestond, voor landverdeelingen en landverleggingen, voor het beheer van de Staatsbosschen en domeinen, voor de heffing van polder- en dijkslasten enz.ver vaardigd op allerlei schalen, volgens zeer uiteenloopende grond slagen en deels in bezit van particulieren. Een deel dier kaarten werd herzien en bijgewerkt. Bleven nog over geheele landstreken, vermoedelijk meest van geringe vruchtbaarheid, moerassen, woeste gronden, meren enz., van welke geene of geen voldoende kaarten bestonden; deze werden haastig opgemeten.1) Dit cartographisch materieel vormt dus een veelkleurig beeld van de indeeling van den grond, voorloopig geschikt voor het Jordan-Steppes, Das Deutsche Vermessungswesen II.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 92