87 naaste doel, doch voor een groot deel zelfs daarvoor op den duur te gebrekkig en niet regelmatig bij te houden, Reeds dadelijk werd tot vernieuwingen overgegaan en toen bij de wetten van 5 Mei 1872 het Grondboek in bijna alle provinciën werd ingevoerd en dit overal in verband moest worden gebracht met het belasting kadaster, moesten aan de kaarten veel hooger eischen worden gesteld wat nauwkeurigheid en vertrouwbaarheid betreftde behoefte aan omvangrijke vernieuwing steeg, waarbij de verzekering der eigendomsrechten op den voorgrond trad. De voorschriften volgens welke die vernieuwing thans plaats heeft en vooral de opnemings methode worden in Duitschland als „mustergiltig" beschouwd, zij verdienen ook in ons land te worden gekend en gewaardeerd, al zouden wij het verkeerd achten ze klakkeloos te kopieeren. Wij zullen trachten de vernieuwing van het Pruisisch kadaster in hoofdtrekken te schetsen en daarbij weerstand te bieden aan de neiging om te critiseeren, omdat dan de algemeene indruk allicht gunstiger en juister is, dan wanneer bijzonder op de vlekken en schaduwzijden van het te schetsen beeld de aandacht wordt gevestigd. Bovendien is het bij eene wetenschap als de landmeetkunde, vooral als die bijna uitsluitend door eene klasse van ambtenaren beoefend wordt, die geene andere leerschool heeft dan de praktijk, waarin eene bij ouderen vastgeroeste routine op jongeren overgaat, uiterst moeilijk, eene andere wijze van opneming, dan waaraan men gewoon is, op de rechte waarde te schatten. Eerst dan is men in staat eene onbevooroordeelde ver gelijking tusschen twee of meer methoden van kadastreeren te maken, als men ze zoolang werkdadig heeft toegepast dat men de voor- en nadeelen er van, in verband met de eischen en de gesteldheid van het terrein, volledig kan overzien. De neiging echter om de nadeelen, die men reeds dadelijk meent te ontdekken, de eerste zwarigheden, die men bij de toepassing ontmoet, den tijd dien men door gebrek aan oefening verkwist, op rekening der methode te stellen in plaats van ze aan eigen gebrek aan routine toe te schrijven is zoo natuurlijk en zoo algemeen, dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 93