89 heeft, nog minder, misschien omdat we weinig goede geschriften daaromtrent bezitten. (Even vroeger zeide ik, dat er wel ge schriften waren, meest zijn ze echter in het Duitsch geschreven, en wie begrijpt ze in die taal «Doch ook eene andere reden bestaat er en wel deze: wie aan topographische werkzaamheden begint zonder voldoende weten schappelijke voorbereiding, daar hij verplicht is vele zaken zonder onderricht te Ieeren, telkens nieuwe vraagstukken op te lossen en nieuwe hulpmiddelen te bedenken, is licht geneigd een hoogen dunk van zijne eigene bekwaamheid te verkrijgen, te meer, daar hij alleen omgaat met medehelpers, die verre beneden hem staan en de boeren hem en zijn instrument met open mond aangapen met eene uitdrukking van verwondering en bewondering op het gelaat. Daarom speelt, wanneer een ingenieur spreekt over zijne topographische werkzaamheden, het »ik" eene hoofdrol en wan neer men hem zou vragen of hij ter uitvoering van een of ander werk dit of dat boek had geraadpleegd, zou men gevaar loopen hem te beleedigen. «Dit aannemende, is het duidelijk dat vooral over topopraphie de discussiën niet alleen menigvuldig maar ook moeilijk zijn en wordt het ontstaan van vele verkeerde redeneeringen opgehelderd, daar toch het met vrucht verdedigen eener meening veel studie vereischt: «veel denken en weinig schrijven." Bij zoodanigen stand der zaken is het, geloof ik, noodig, zonder erbarming te wijzen op de dwaalbegrippen, die openlijk verkondigd worden," enz. Boel der opnemingpersoneel. Het doel der vernieuwing van het Pruisisch kadaster is: den eigendomstoestand vast te stellen onder medewerking van overheden en grondbezitters, overeen stemming te brengen tusschen de werkelijke indeeling van den grond, de kadastrale plans en registers en het grondboek, de perceelgrenzen zoodanig te bepalen in verband met een tech- nischen grondslag, dat het geheele resultaat in cijfers wordt ver kregen en daardoor eene duurzame bijhouding en eene juiste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 95