90 bepaling van verdwenen of verplaatste grenzen mogelijk te maken. De voorschriften, volgens welke die vernieuwing plaats heeft, zijn het produkt van de ervaringen der praktijk, van onderzoe kingen van bekwame geodeten, van adviesen van deskundigen uit allerlei admininistratiën, een en ander tot een samenhangend geheel verwerkt in de Amveisung (VIII) vom 25 October 1881 fiir das Verfahren bei Erneuerung der Karten und Bücher des Grund- steuerkatasters, li. von Decker's Verlag Berlin (10,75 M.), de officiëele instructie, welke met voorbeelden, formulieren, lijsten enz. uitvoerig is toegelicht, waarbij een atlas is gevoegd met modellen voor schetsen, veldwerk, kaarten en voor de teekens ter aanduiding van trigonometrische en polygonometrische punten en kleinpunten, verder voor aanduiding van den aard der grenstee- kens, scheidingen enz.; een werk, dat in voortreffelijke typogra- phische uitvoering alle werkzaamheden tot in de kleinste details omschrijft en dat wij ter nadere kennismaking aanbevelen aan ieder, die meer bijzonderheden wenscht te weten dan wij in de volgende hoofdtrekken kunnen meedeelen. De werkzaamheden te velde, de opmaking van de minuut-stukken met inbegrip v.an de boeken van berekening der inhoudsgrootten van de perceelen worden opgedragen aan een hermetingsbureau. Aan het hoofd staat een chef, het overige personeel wordt naar den aard der werkzaamheden onderscheiden in trigonometers, polygonometers, perceelmeters (Feldmesser), teekenaars (Kartierer) rekenaars enz. Hoewel verschillende werkzaamheden door dezelfde personen kunnen verricht worden, geldt toch als regel dat de achtereenvolgende metingen, berekeningen, kaarteering enz. be treffende dezelfde perceelen door verschillende personen worden uitgevoerd, zoodat de een het werk van den ander voortzet en tevens controleert. Voor een juist begrip van sommige voorschriften moet men in het oog houden, dat, dit personeel betaald wordt naar de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 96